EA, FIFA 20’de İşinize Yarayacak 10 Özel İpucu Paylaştı

EA, FIFA 20’de İşinize Yarayacak 10 Özel İpucu Paylaştı

Dünyanın en popüler futbol reyin acelesi olan FIFA, suratlarca değişik ülkede milyonlarca oyuncu tarafından oynanıyor. Oyunun geliştiricisi EA Sports, FIFA 20’yi geçtiğimiz ekim ayında piyasaya sürdüğünden bu yana Ultimate Team, Kariyer ve öbür modlara devamlı yeni içerikler ilave ediyor. Hatta bunların içinde herkesin öğrenmediği, oyunda size üstünlük sağlayabilecek bazı özellikler var.

Geçtiğimiz günlerde fotoğrafı FIFA hesabı, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda sprint tekniklerinden kaleci direktiflerine kadar değişen, oyunda size üstünlük sağlayabilecek bazı ipuçları paylaştı. Gelin, tüm bu ipuçlarının neler olduğuna ve nasıl kullanabileceğinize daha yakından bakalım.

1. Hug Sideline:

Hug Sideline

FIFA 20’de ‘Hug Sideline’ özelliğinin kullanılması, 4-2-3-1 ve 4-2-2-2 formasyonlarında ofansif orta saha oyuncularını etkilemez. Bunun yerine yalnızca LM, RM, LW ve RW pozisyonlarında oynayan oyuncular etkilenir. Stratejiyi faalleştirmek için D-Pad’de evvel yukarıya ve sonra sağa basmanız yeterli olacaktır.

2. Slalom Dribling:

Slalom dribling sayesinde sahada rastgele bir yerdeki dar alanları daha tesirli bir biçimde kullanabilirsiniz. Hareketi yapabilmek için LB/L1 tuşuna basılı yakalayıp sol analog tuşuyla hareket faktörüz gerekiyor. Böylece banal top sürme yerine yana, ileri veya geriye doğru tesirli bir biçimde top sürebilirsiniz.

3. Ekip presi:

Birçok oyuncu, D-Pad ayarlarından faal edilebilen ekip presini kullanıyor ancak çoğu bunun ne işe yaradığını bütün anlamını öğrenmiyor. Bu özelliği faalleştirdiğinizde mevcut stratejiniz, defansif bir biçimde devamlı olarak baskı kurmaya ayarlanıyor. Bu noktada özelliği oyunun başlarında faalleştirmemenizi nasihat ederiz çünkü oyuncularınız erkenden yorulabilir.

4. Sprint:

Topa sahipken belli bir doğrultuya doğru RS/R3 tuşuna iki kere değerseniz top, klasikte olduğundan daha ileriye gidecektir. Böylece boş alanlarda topla daha iyi süratlenebilir ve rakip oyuncuların sizi tutmasını daha efor hâle getirebilirsiniz.

5. Pasları hakimiyet etme:

Attığınız pasın doğrultusunu hakimiyet etmek istiyorsanız, ‘The Early Pass Receiver’ ayarı sayesinde bunu yapabilirsiniz. Bu ayarı faalleştirirseniz pasınızın doğrultuyu klasikte olduğundan azıcık daha erken kilitlenir. Bu surattan özelliği faalleştirdiğinizde çok daha dakik olmanız gerekiyor.

6. Gol neşeleri:

FIFA 20 taktikleri

Özellikle hafta sonu turnuvalarında bütün odak oynadığınız bir oyunda gol attıktan sonra dikkat dağıtıcı olan gol neşelerini süratlice geçmek isteyebilirsiniz. L1 ve R1 tuşlarına basarak gol neşelerini ve tekerrürleri süratle sıçrayabilir, dikkatiniz daha fazla parçalamadan oyuna devam edebilirsiniz.

7. Kaleci ayarlamaları:

Kaleciler, hür vuruşlarda oynadığınız konsola bağlı olarak X ve B veya kare ve daire tuşlarına basarak hareket ettirilebilir. Bununla beraber sağ analoğu kullanarak kaleciyi banal pozisyonlarda da hareket ettirebilirsiniz.

8. Hava topları:

Havadan gelen topları özellikle savunma bölgesinde pas tuşlarıyla karşılamak iyi bir seçim olabilir ancak bunun yerine Xbox için B ve PlayStation için daire tuşlarını kullanmak çok daha tesirli olacaktır.

9. Ara koşular:

Özellikle süratli hücuma kalkacağınız sırada her zaman pas atabilecek birilerini ararsınız. Bu noktada topu sürerken LB/L1 tuşlarına basarak öbür oyuncuları koşuya kaldırabilir ve ayaklarına top isteyebilirsiniz.

10. Havadan pas:

fifa 20 taktikleri

Bazı pozisyonlarda topu ekip dostlarınıza yerden değil de havadan eriştirmeniz gerekebilir. İşte böyle gidişatlarda pas tuşuna peş peşe iki kere basarak topu ekip dostunuza azıcık daha havadan gönderebilirsiniz.

FIFA 20 geliştiricileri tarafından oyuncularla paylaşılan ipuçlarının burada sonuna geliyoruz. Yazımızı noktalamadan evvel yukarıyadaki ipuçlarının her ne kadar tesirli olsalar da sadece doğru pozisyonlarda işe yarayacağını andırdıralım. Bu noktada hareketleri daha tesirli bir biçimde kullanabilmek için yapılması gereken en ehemmiyetli şey ise idman gibi görünüyor.