Dünyanın En Tehlikesiz Bilgisayarlarından Birinde Kritik Bir Güvenlik Sarihi Tespit Edildi

Dünyanın En Tehlikesiz Bilgisayarlarından Birinde Kritik Bir Güvenlik Sarihi Tespit Edildi

Dijital güvenlik hem fertsel kullanıcıların hem de endüstriyel işletmelerin ortak bir meseleyi. Bilgisayar korsanları tarafından fark edilebilecek bir güvenlik sarihi, fertsel bir kullanıcının tüm bilgilerinin ele geçirilmesine neden olabilir ancak büyük bir işletmeyi de daldırabilir.

Sektörel anlamdaki dijital güvenlik meselelerini tespit etmek isteyen siber güvenlik uzmanları bu kere, endüstriyel alanlarda kullanılan ve dünyanın en tehlikesiz PLC bilgisayarlarından bir tanesi olan Siemens S7 Simatic bilgisayarı üzerinde çalıştılar. Uzmanlar, bu bilgisayar sisteminde de güvenlik sarihi tespit ettiler.

siemens

Siber güvenlik uzmanlarının keşfettikleri güvenlik sarihi, bu PLC’nin uzaktan hakimiyet edilmesine olanak sağlıyor. Öyle ki bir bilgisayar korsanı, dünyanın en tehlikesiz bilgisayarı olarak kabul edilen bu aygıtı küçük kodlar yardımına idareyebiliyor. Dilediği gibi sistemi kapatabiliyor ve bu da sektörel anlamda yapımın durmasına ve para kaybına neden oluyor.

Ancak siber güvenlik uzmanlarına göre bu güvenlik sarihini sömürmek aşırısıyla güç. Mevzuyla alakalı söylemelerde bulunan Epilepsi Bitan, bu güvenlik sarihinin büyük meselelere neden olabileceğini ancak bu emelle tertip edilecek bir atağın, sistemdeki güvenlik sarihini kapatmaktan çok daha güç olduğunu söyledi.

Siber güvenlik firmayı, meselelerin giderilmesi için vaziyeti Siemens’le paylaştı.