Dünyanın En Popüler Konsolu PlayStation, 25. Sene Dönümünü Kutluyor

Dünyanın En Popüler Konsolu PlayStation, 25. Sene Dönümünü Kutluyor

Sony, 3 Aralık 1994’te ilk PlayStation’ı Japonya’da piyasaya sürdü. Elektronik devi reyin sanayisine girdiğinde, Nintendo ve Sega arasında konsol savaşları yaşanıyordu. PlayStation sistemi de başlangıçta Super Nintendo için bir eklenti olarak planlanmıştı. Ancak iki firma arasındaki ihtilaflar Sony’yi kendi yolunu çizmeye itti.

PlayStation böylece 25 sene evvel dünyanın en popüler reyin konsollarından biri olma yolunda ilk adımını attı. İlk PlayStation şimdiye kadar piyasaya sürülen en iyi oyunlardan kimilerine konut sahipliği yaptı. Resident Evil, Metal Gear Solid, Castlevania: Symphony of the Night, Final Fantasy VII ve Silent Hill gibi banaller sektör üzerinde unutulmaz bir tesir vazgeçti.

sony playstation 25. yıl dönümü

Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan, PlayStation’ın sene dönümünde firma ismine söyleme yaptı. Ryan dönüm noktalarını şu ifadelerle kutladı:

“3 Aralık 1994’te, 25 sene evvel sene evvel bu hafta ilk PlayStation Japonya’dan başlayarak dünya çapında ilk defa piyasaya sürüldü. Sony içinde mütevazı bir başlangıç ​​yapan Ken Kutaragi ve takımı, video oyunlarını herkesin neşe alabileceği bir cümbüş biçimi olarak yükseltmek ve reyin geliştiricilerinin yaratıcılıklarını sunabilecekleri için bir platform oluşturmak için bir vizyon ortaya koydu. İlk PlayStation, Japonya’da ilk gününde 100.000 adet sattı ve dünya genelinde 100 milyonun üzerinde satan ilk konut konsolu oldu.

Reyin topluluğunun alakasını çektik zira PlayStation, bir konut konsolu olarak hayallerinin ötesinde tecrübeler sundu. En başından itibaren, geliştiricilere kollarımızı açtık, onlara hoş, büyük dünyalar yaratmak ve yeni fikirler sınamak için taşıtlar ve teknolojiler sağladık. Bu yaklaşım, oyunlarımızda spektrum yarattı ve PlayStation, jenerasyonlar süresince teçhizat alanında damga vurdu.

PlayStation geçtiğimiz 25 sene süresince oyunculukta ön tasarıya çıktı ve ilk günlerden beri takımın bir parçası olmaktan gurur duydum. Avrupa’da iş kurma mevzusunda dayanakçı olduğum, çalışanları işe almaktan mobilya siparişlerine kadar her şeye baştan başladığımı anımsıyorum. O zamanlar, Polonya’daki bir oyuncunun, tüm dünyada istekli hayranlar tarafından desteklenen, Birleşik Krallık’ta, Japonya’da ya da Amerika Birleşik Devletlerinde var olan daha geniş bir PlayStation topluluğunun bir parçası olduğunu sezmesini sağlamak için mahallî pazarlara hizmet vermeye odaklandık. İşimiz ehemmiyetli miktarda gelişti ve topluluğa odaklanmak her zamankinden ehemmiyetli hale geldi.

PlayStation ile gelişen ve bugünlerde PS4’te reyin oynayan çocuklarına reyin sevgisini aşılayan hayranlar görmek gerçekten de mahçup edici. PlayStation’da bizimle beraber bu yolculuğu yaptığınız için teşekkür ederiz.”

Sony’nin bu ehemmiyetli dönüm noktasını kutlamayı tasarlayıp tasarlamadığı henüz öğrenilmiyor. Firma, geçtiğimiz sene içinde önyüklü 20 oyunla gelen retro reyin konsolu PlayStation Classic‘i piyasaya sürdü. Ne yazık ki, PlayStation Classic reyin dünyasına esin veren ilk konsolun mirasını taşıyamadı.