DuckDuckGo’ya Saklılık Odaklı Harita Servisi Geliyor

DuckDuckGo'ya Saklılık Odaklı Harita Servisi Geliyor
Saklılığı ön tasarıda yakalamasıyla öğrenilen arama motoru DuckDuckGo, Apple’ın harita altyapısını kullanarak saklılık odaklı harita hizmeti sunacak.

Arama motorları arasında Google’a en iyi seçeneklerden olan DuckDuckGo, Apple’ın MapKit JS yapısını kullanarak harita ve adres hizmetini sunmaya başladığını duyurdu. Servisin yeni hizmeti hem mobil hem de masaüstünde kullanılabilir. DuckDuckGo, sunduğu yeni hizmette de kullanıcılara saklılık vaadi sunuyor.

İşletme, bugün yayınladığı blog yazısında:

“Apple’ın MapKit JS yapısını kullanarak mobil ve masaüstü platformlar için sunduğumuz harita ve adres servislerimiz mevzusunda oldukça coşkuluyuz. Haritalama ve saklılık mevzusunda bedelli bir kombinasyon sunuyoruz. Appe’ın MapKit JS yapısını ilk kullanan evrensel işletmelerden biri olarak, kullanıcılara milyarlarca Apple aygıtında bulunan gelişmiş adres araması, ek görsel özellikler, gelişmiş uydu görüntüleri ve kesintisiz aktüellenen haritalar sunuyoruz.” dedi.

İşletme, Apple ile çalıştıkları için coşkulu olduklarını belirtirken “Çevrimiçi olarak yeni bir güven standardı tanımladık, umarız bu aktüelleme güzelinize gider” dedi. Ayrıca, aramaları geliştirmeye takviyeci olmaları için kullanıcılardan geri bildirimler istedi.

İşletme, saklılığın nasıl gözetecekleri mevzusuna da söyleme getirdi;

“DuckDuckGo’da, hak ettiğiniz saklılığın oldukça basit olması gerektiğine inanıyoruz. Natürel olarak, sıkı saklılık siyasetimiz gereği şahsi bilgileri toplama veya bu entegrasyonla paylaşma gibi bir gidişatımız olmayacak. Apple’a veya değişik üçüncü işletmelere IP adresleri gibi şahsi bilgileri yollamayacağız. Yerel aramalarda, bulunduğunuz lokasyon tarayıcınız üzerinden bize sevk edilecek ve biz de bu bilgiyi yok edeceğiz.” dedi.

Kaynak : https://9to5mac.com/2019/01/15/duckduckgo-apple-maps-privacy/