Droneların Uçuş Yapabilecekleri Bölgelerle Alakalı Yeni Tertip Etme Yapıldı

Droneların Uçuş Yapabilecekleri Bölgelerle Alakalı Yeni Tertip Etme Yapıldı

Dronelar ilk çıktığı zamanlarda çok fazla popüler değildi ve oldukça maliyetliydi. Her geçen gün popülaritesini çoğaldıran dronelar, her bütçeye uygun maliyetleriyle kullanıcıların daha fazla ulaşabileceği bir teknoloji hâline geldi. Bu popülaritenin ilk zamanlarında herkes istediği gibi istediği yerde istediği kadar drone ile görüntü alabiliyordu fakat her özgürlükte olduğu gibi ne yazık ki bu imkân ve serbestlikler de drone kullanımında suiistimaller alana getirdi.

Ehemmiyetli güvenlik meselelerine daha fazla yol açmadan yetkililer, drone kullanımlarına bir sınırlama getirdi. Geçmiş yarıyıllarda Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, droneların uçuş yapması için ergonomik bölgeleri söylemişti. Daha evvelden koyulan bu sınırlamalara ise şimdi bir aktüelleme geldi.

Geçtiğimiz yarıyıllarda droneların uçuş yapabileceği yerleri kalabalık, kalabalık olmayan ve çok kalabalık bölge olarak belirleyen Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, bu belirlemeleri değiştirerek yerine renkleri getirdi. Artık droneların uçuş asıllaştırabilecekleri yerler, yeşil bölge hür ve kırmızı bölge özel izne tabi olarak adlandırılacak.

Kent dışı ve yasak bölgeler hariç, hem ticari hem de hobi emelli drone kullanımı hür olurken kent içi, askerî bölge ve havalimanı gibi yerlerde insansız hava taşıtlarının kullanılması için fotoğrafı izinlerin alınmış olması gerekiyor. Bu aktüellenen kaidelere göre insansız hava taşıtlarının yerden yüksekliği 120 metreyi geçemeyecek.