Dolunay, Seneler Sonra 13. Cuma’ya Denk Gelecek

Dolunay, Seneler Sonra 13. Cuma’ya Denk Gelecek

Kadersizlik getirdiği söylenen ayın 13’şöhrete denk gelecek cuma, bu sene dolunay ile birlikte geliyor. Dolunay, 13. Cuma’ya en son 13 Ekim 2000 senesinde denk gelmişti. 2000 senesinden bu yana dolunay rastgele bir zamanda 13. Cuma’ya denk gelmedi. Bundan sonrada 13 Ağustos 2049’a kadar bir dolunay 13. Cuma ile aynı zamana denk gelmeyecek. 

13. Cuma’ya denk gelen dolunay, tam saat dilimlerinde kollanabilecek. Doğu saat diliminde, gece yarısı ortamında dolunay görmek muhtemel olacak.

micro moon

Eylül ayı, dolunaya denk gelmesinin yanında hasat ayı olarak da öğreniliyor. Başka Bir Deyişle bu dolunay, güz ekinoksuna en yakın dolunay olacak. Ancak bu dolunay daha evvel Şubat ayında asıllaşan dolunaydan yüzde 14 daha ufak olacak. Dolunayın bundan evvelkinden yüzde 14 daha ufak olması sebebiyle adı “mikro ay” olacak. 

“Mikro ay”’ın ufaklığı sebebiyle bütün dolunay olarak adlandırılması güç görünüyor. Ay, 13 Eylül Cuma günü Dünya’dan en uzak noktasına yerleşecek. Bunun için de öbür dolunaylardan çok daha ufak ebatta görünecek. Geçen Şubat’ta görünen dolunay ise Ay, Dünya’ya olabilecek en yakın noktadaydı.