Denis Villeneuve: Dune Uyarlamam, David Lynch’inkine Göre Özüne Daha Bağlı Olacak

Denis Villeneuve: Dune Uyarlamam, David Lynch'inkine Göre Özüne Daha Bağlı Olacak

Denis Villeneuve’nam rejisörlüğünü üstlendiği Dune’un vizyona girmesine bir yıldan fazla bir müddet var. Warner Bros.’un verdiği yeni bir kararla beraber filmi bekleyenlerin 1 ay daha fazla beklemesi gerekecek. Yapılan söylemeye göre filmin 20 Kasım 2020 olan çıkış tarihi, 18 Aralık 2020’ye ertelendi.

Bu karar, filmi çok çetin bir rekabete sokacak zira filme yakın zamanlarda vizyona girecek imaller arasında Steven Spielberg’nam West Side Story adlı filmi, Tom Holland’ın oynadığı Uncharted filmi ve Eddie Murphy’nin oynadığı Coming to America filminin devamı olan Coming 2 America bulunuyor. Dune, Frank Herbert’ın 1965’te yazdığı aynı adlı romanından uyarlanıyor.

dune film

Filmin mevzusu şu biçimde özetlenebilir: “Arrakis’in yönetçiliği, imparator tarafından Harkonnen Noble House’tan House Atreiders’e transfer edildiğinde meseleler başlıyor. Harkonnen’lar imtiyazlarından bırakmak istemiyorlar ve baltalama ve hıyanet yoluyla genç dük Paul Atreides’i seyyarenin güçlü şartlarında vefata terk ediyorlar. Paul Atreides, orada hakkı olanı almasına destek edecek ordunun esası olan çöl soğukkanlılarının bir kabilesi Fremen’i buluyor.”

“Paul Atreides, yeniden de bir gasp edilen dükten çok daha aşırısı. Söylenene göre Atreides, süper bir insan yetiştirmek için planlanmış çok uzun vadeli bir deneyin son mahsulü olabilir. Gayreti, eforlu insanlar ve vakalar arasındaki bağın merkezinde yer alıyor ve tepkiler Imperium süresince sezilebilir bir hâle geliyor.”

denis villeneuve

Gerçeğinde bu üretim, Dune’u beyaz perdeye taşıyan ilk film olmayacak. 1984 senesinde David Lynch tarafından idarenen bir Dune filmi de bulunuyor. Bu filmde başkarakter olan Paul’u canlandıran adsa Kyle Machlachlan. Film, her ne kadar bir kült olarak anılsa da çoğu beğeneni, filmin Frank Herbert’ın yazdığı romanın inceliklerini tutmakta galibiyetsiz olduğunu düşünüyor. Villeneuve, filme kendi yaklaşımının nasıl olduğunu verdiği bir görüşmede anlattı:

“David Lynch, 80’lerde çok eforlu özelliklere sahip bir uyarlama yaptı. O, yaşayan en iyi film imalcilerinden biri ve ona büyük hürmet dinliyorum. Onun yaptığı uyarlamayı gördüğüm zaman etkilenmiştim ancak hayal ettiğim şey o değildi. Bu surattan ben, hayallerimin uyarlamasını yapmaya çalışıyorum. Benim yaptığım Dune’un, David Lynch’in Dune’uyla hiçbir ilgisi olmayacak. Ben kitaba geri dönmeyi seçim ettim. Başka Bir Deyişle film, kitabı okurken aklımda nasıl canlandıysa öyle olacak.”

Dune’un çekimleri, Mart ayında Budapeşte’de başlamıştı. Bunun yanı gizeme Temmuz ayında Ürdün’de de çekimler yapıldı. Bu arada Villeneuve’nam bahsettiği uyarlama, iki filmden oluşacak.