Deepfake Teknolojisiyle Yaratılan Yeni Videolar, Facebook’u Düşündürtecek Gibi Duruyor

Deepfake Teknolojisiyle Yaratılan Yeni Videolar, Facebook’u Düşündürtecek Gibi Duruyor

Facebook yakın zamanda, sahte videoları kaldırmama kararı aldı. Bu videoları kaldırmak yerine videoların ulaşım alanlarını indirgiyor ancak Donald Trump gibi cemiyet önünde olan namlıların bazı sahte videoları, Facebook’u düşündürtecek gibi duruyor.

Ters çalışmalarıyla şanlı Bill Posters ve Daniel Howe beraber çalışarak suni zihin yardımıyla İngiltere’de tertip edilen Sheffield Doc Şenliğinde sergilemek üzere bazı videolar oluşturdu. Bu videolarda şanlı bireyleri, reelinde söylemedikleri şeyleri söylerken görüyoruz.

Deepfake ismi verilen bu teknoloji, makine bilme tekniğini kullanıyor ve surat değiştirme üzerine dayalı. Her ne kadar korkutucu gibi gözükse de reelinde bu teknoloji, sinema için bırakılmaz hâle gelebilir. Yaşamını kaybetmiş aktörleri ve oyuncuları bu teknoloji sayesinde yine beyaz perdede görebiliriz.

Gelen bilgilere göre Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’şöhret dahi sahte bir videosu bulunmasına rağmen bu videolar kaldırılmayacak. Bir Instagram lafçısı “Yanlış bilgilere nasıl müdahale ediyorsak bu stil videolara da aynı yaklaşımı sergileyeceğiz. İçerikler rapor edilirse ‘Keşfet’ gibi alanlarda öne çıkarmayacağız.” dedi.

Henüz emekleme yarıyılında sayılabilecek bu teknoloji, afallatıcı derecede zaferli işlere imza atabiliyor. Suni zihnin galibiyeti, her ne kadar kullanan şahsın marifetine bağlı olsa da ilerleyen yarıyıllarda daha da afallatıcı misaller görebiliriz.