Daha Önceki Tesla Çalışanı, Firmanın Otopilot Bilgilerini Kendi Hesabına Kopyaladığını İtiraf Etti

Daha Önceki Tesla Çalışanı, Firmanın Otopilot Bilgilerini Kendi Hesabına Kopyaladığını İtiraf Etti

Daha Önceki bir Tesla çalışanı, firmanın otopilot ile ilgili bilgileri Çinli rakip firma için indirdiği iddiasıyla dava edildi. Daha Önceki çalışan Guangzhi Cao, duruşma dosyalarında Tesla’nın kaynak kodlarına ulaştığını ve bunları şahsi hesabına aktardığını kabul ederken ticari gizem hırsızlığı yaptığını yalanladı. Tesla ise Cao’nun yaptığı bu korunmaya katılmadığını ve otopilot özelliğinin, Tesla’nın görüşü mülkiyet haklarının en kıymetli parçası olduğunu dile getirdi. Firma, Cao’nun bu bilgileri yeni çalıştığı Xiaopeng Motors’a taşıdığını iddia ediyor.

Xiaopeng Motors

Kasım 2018’de Xiaopeng Motors’ta çalışmak üzere öneri alan Cao ile alakalı Tesla’nın bir öbür iddiası ise kendisinin firmadan ufalamadan çok daha uzun bir vakit evvel, Tesla’nın otopilot ile alakalı bitirilmiş kaynak kodlarını şahsi iCloud hesabına yüklemeye başladığı doğrultusunda. Tesla’nın iddialarına göre kopyalanan bu dosyaların ve dizinlerin rakamı 300 binden fazla.

XMotors ya da XPeng olarak da öğrenilen Xiaopeng Motors, daha evvel de ticari gizem davalarının öznesi olmuştu. Geçtiğimiz sene daha önceki bir Apple çalışanı, firmanın sürücüsüz araba laboratuvarından bilgi çalması sonrası tutulmuş ve gayesinin Çin’e giderek Xiaopeng Motors’ta çalışmak olduğuna söylemişti.

Xiaopeng Motors, legal bir kusur ile yargılanmış değil ancak Tesla, firmanın kendi fikirlerini kopyaladığını iddia ediyor. XMotors ise potansiyel çalışanlarının eylemlerine rastgele bir dâhiliyeti olmadığını söylüyor. Firmanın başkanı He Xiaopeng, Tesla ve kendi işletmeyi arasındaki “kabiliyet akışının” natürel olduğunu söylüyor.