Daha Önceki 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk’e salıverilme

Daha Önceki 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk'e salıverilme

Fetullahçı Terör Örgütü’nün FETÖ 15 Temmuz darbe teşebbüsüne ait karara bağlanan İstanbul’daki “ana darbe” davasından dosyası bölen, kabahat tarihinde 3. Kolordu Komutanı olan tutuksuz maznun Korgeneral Erdal Öztürk hakkındaki yargılamalardan salıverilme etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki mahkemeye, tutuksuz maznun Erdal Öztürk ve avukatları katıldı.

Mahkemede temel hakkındaki mütalaasını söyleyen cumhuriyet savcısı, kabahat tarihinde 3. Kolordu Komutanı olarak vazife yapan maznunun bir araya gelen ispatlar doğrultusunda emrindeki birliklere “darbeye iştirak edilmemesi ve lüzumlu güvenlik tedbirlerinin alınması” istikametinde emir verdiğini ve darbeye kalkışan teşkilatsal yapıyla ilişkide olduğuna dair kanıt elde edilemediğini kaydoldu. 

Maznunun yalnızca sıkıyönetim komutanı olarak görevlendirilmesinin kabahatin sübutu için yeterli kanıt olarak kabul edilemeyeceğini vurgulayan savcı, maznunun mahkumiyetine yeterli, her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı somut kanıt elde edilemediğini, buna göre atılı kabahatlerin maznun tarafından işlendiğinin değişmez olmadığının tüm dosya kapsamında anlaşıldığını belirtti.

Savcı, maznun Erdal Öztürk’ün tüm kabahatlerden salıverilmesine karar verilmesini istadi.

Erdal Öztürk son korunmasında, savcılık mütalaasına iştirak ettiğini belirterek, salıverilme arzında bulundu.

Duruşma kurulu, Erdal Öztürk hakkında “Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya misyonunu yapmasını yasaklamaya girişim etme”, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya misyonunu yapmasını yasaklamaya girişim etme”, “anayasal kumpası ortadan kaldırmaya girişim etme” ve ”silahlı terör örgütüne abone olma” kabahatlerinden dava açıldığını anımsattı. 

Kurul, maznunun üzerine atılı kabahatleri işlemediğinin değişmez olması sebebiyle tüm kabahatlerden salıverilmesine karar verdi.