Curiosity, Mars’ın Mona Lisa’sını Fotoğrafladı

Curiosity, Mars’ın Mona Lisa’sını Fotoğrafladı

NASA’nın Mars’ı daha fazla incelemek için 2003 senesinde yolladığı uzay vasıtayı Spirit, 2008 senesinde müzakereli bir resim sürüklemişti. Resimde, bayana benzeyen bir silüet gözükmüştü. Ancak UFO Sighting Daily’nin kurucusu Scott C. Waring’e göre NASA, yayınlanan resimlerden birini silmişti. Waring ise şimdi eş, ancak daha karanlık bir resme eriştiğini söylüyor.

Waring’e göre çölden farksız olan kızıl seyyaredeki bayana bir adam ve bir çocuk eşlik ediyor. Waring, kızıl kum ve kayaların arasında keskin bir biçimde ortaya çıkan bu objeleri uzaylıların yaptığı yapıtlar olarak belirliyor.

Curiosity aracı Mars

Waring belirtilerini şöyle anlatıyor: “Bu bayan heykelinde kıvrımları rahatlıkla görebileceğiniz oldukça detaylı yeşil bir bornoz var. Omuzlarından alt sarkan uzun saçı ve ince bir beli var. Ayrıca kolu, pembemsi bir renge sahip ellerine kadar bornozla kaplı. Görsel, kuşkusuz ki insan eşi bir bayana ait. Onun önünde de yerde uyuyan ve yeşil bir giysi giymiş bir adam var. Pembe ve kel bir kafaya sahip. Önlerindeki minik çocuk ise sadece eğitimli gözlerin görebileceği kadar keskin. Bacakları önünde ve kollar artta olacak biçimde oturuyor.”

Gördüğü şeyi Leonardo da Vinci’nin en şöhretli tablosuna benzeten Waring, söylemesine şöyle devam etti: “Mars’taki bu bayan, bütün anlamıyla Mars’ın Mona Lisa’sı. O, her güzergahtan hatasız ancak bu ispat dahi kimilerini ikna edemiyor. Natürel ki kanıtlar ne kadar net olursa olsun hiçbir resim bir söyleme sunamaz.”

Curiosity aracı Mars

Bilim dünyası bu gibi resimlerde görülen silüetlerin açıklanmasında değişik kutuplara ufalanmış vaziyette. Genelde bu vakalar “Pareidolia” olarak söyleniyor. Pareidolia, beynimizin bize oynadığı bir reyin olarak belirlenebilir. Bir şeyi rastgele bir nesneye veya varlığa benzetebiliriz. Waring’in eriştiği, NASA’nın paylaştığı resme buradan erişebilirsiniz.