Cupra, Elektrikli Konsept Otomobilini 2019 Frankfurt Araba Fuarı’nda Sergileyecek

Cupra, Elektrikli Konsept Otomobilini 2019 Frankfurt Araba Fuarı’nda Sergileyecek

Volkswagen Group’un bir parçası olan SEAT, bir müddet evvel taşıtlarının performansına odaklanan kolu olan Cupra’yı ayrı bir marka haline getirdi. SEAT bünyesinde çalışacak olan Cupra’nın performanslı arabalarından kimileri yolların tozunu attırırken, geçen günlerde yayınlanan kısa bir video ile Cupra, yeni bir modelinden küçük görüntüler vererek bekleyenleri heyecanlandırmıştı. 

Cupra Konsept

Cupra’nın paylaştığı videoda arabanın sadece ön suratı karanlık bir etrafta belirdiğinden, çoğu bireyin usunda yeni bir Leon Cupra modeli canlanmıştı. Daha sonra arabanın arka tarafından paylaşılan bir resim ile vasıtanın coupe eşi yüksek performanslı bir SUV olacağı belirli olmuştu. Cupra’nın söylediğine göre bu yeni konsept, markanın geleceği ile alakalı vizyonunu temsil ediyor. 

Cupra EV

Cupra’nın yeni taşıtı, Volkswagen ailesinin elektrikli taşıtlarında kullanılmak üzere üretilmiş Millî Eğitim Bakanlığı modüler platformunu kullanacak. Volkswagen, bu platform ile beraber 2022 senesine kadar 27 adet elektrikli araba üretmeyi tasarlıyor. Bunların ilki olan Volkswagen ID 3, Cupra’nın yeni taşıtı ile beraber Frankfurt Araba Fuarı’nda sergilenecek.  

volkswagen meb

Şu anda elimizde konsept ile alakalı çok fazla bir bilgi bulunmuyor ancak Cupra, vasıtanın aerodinamik bereketliliğini çoğaldırarak gidebildiği erimi de uzatabilmek emeli ile vasıtanın ön kısmında birkaç hava deliği bulunacağını belirtti.  

Cupra, senelerdir SEAT’ın performans kolu olarak hizmet veriyordu ancak 2018 senesinde bağımsız modellere sahip olacak bir alt marka haline getirildi. Buna karşın çoğu Cupra otomobili, daha evvel piyasaya sürülen SEAT arabalarının geliştirilmiş hali olarak piyasaya sürülüyor; aynı Cupra Ateca SUV gibi.