Corona Virüsü Sebebiyle Avrupa’da İlk Vefat Hakikatleşti

Corona Virüsü Sebebiyle Avrupa’da İlk Vefat Hakikatleşti

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüsü COVID-19, her geçen gün dağılmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Çin’de bir atlama yaşanan salgın, bugün haysiyetiyle Avrupa’da bir şahsın yaşamını kaybetmesine yol açtı. Yaşanan bu hadiseyle beraber Avrupa’da ilk kez bir birey, Corona virüsü sebebiyle yaşamını kaybetmiş oldu.

Fransa’nın başşehri Paris’te yaşanan bu hadise hakkında konuşan Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, can veren şahsın yaşlı bir Çinli turist olduğunu söyledi. 80 yaşında olduğu belirtilen hasta, virüsün neden olduğu akciğer enfeksiyonundan yaşamını kaybetmeden evvel Paris Bichat Sağlık Kurumu’nde rehabilitasyon görüyordu.

Yaşamını kaybeden 80 yaşındaki Çinli turist, bir vakittir karantina altında yakalanıyordu:

Corona Virüsü Avrupa

16 Ocak’ta Fransa’ya geldiği bildirilen Çinli turist, 25 Ocak’tan beridir sağlık kurumunda karantina altında yakalanıyordu. Reuters tarafından bildirilen bilgilere göre bugüne kadar toplamda 11 virüs hadisesi görülen Fransa’da ilk kez bir birey virüs sebebiyle yaşamını kaybetti. Bununla beraber dünya genelindeki Corona virüsü olay rakamınınsa 63.851’e eriştiği söyleniyor.

Şimdiye kadar Çin dışında görülen vefatlı olaylar, Çin’e bağlı özel idare bölgesi olan Hong Kong’da, Japonya’da ve Filipinler’de görülmüştü. Şu anda yaşanan teşhis ve vefatların büyük bir kısmının Çin’de olması ise öbür ülkeleri bir nebze olsun hafifliyor. Yeniden de uzmanlar, telaş edilecek rastgele bir vaziyet olmadığını ancak herkesin lüzumlu tedbirleri alması gerektiğini söylüyorlar. Bu ihtiyatların başındaysa maske takmak ve sık sık el yıkamak geliyor.

COVID-19

Resmi söylemelere göre şu anda dünya genelinde 67.185 şahsa bulaşan virüs, 1.527 bireyin de yaşamını kaybetmesine neden oldu. Öte yandan Corona virüsüyle enfekte olan hastaların 11.082’sinin vaziyetinin kritik ya da ciddi olduğu da belirtiliyor.