Çinli Hekimden Corona Virüsü Hakkında Korkutan Söyleme

Çinli Hekimden Corona Virüsü Hakkında Korkutan Söyleme

Geçtiğimiz haftalarda fotoğrafı adı COVID-19 olarak söylenen Corona virüsü, 2019’un aralık ayından bu yana süratle dağılmaya devam ediyor. İlk kere Çin’de görülen virüs, dünya genelinde bir hayli ülkede görüldü ve son günlerde Çin dışında da birkaç şahsın yaşamına mülk oldu.

Virüs hakkında bugüne kadar hem pozitif hem negatif bir hayli haber görmüş ve paylaşmış olsak da bugün gelen haber, virüsün ne kadar riskli olabileceğini ortaya koyuyor. Wuhan Corona Virüsü Tıbbi Rehabilitasyon Grubu Başkanı Profesör Zhao Jianping, COVID-19 testlerinin neticeleriyle alakalı kaygı verici birkaç belirtiyi açıkladı.

Olumsuz neticeyle taburcu olan hastalarda pozitif neticeler çıktı:

corona virüsü

Beijing News’a mülakat veren Zhao Jianping, bazı hastalarda iki kere olumsuz çıkan test incelemesinin hastalar taburcu olduktan sonra pozitif hale geldiğini belirtti. Zhao, mevzubahisi hastaların iki kere COVID-19 virüsüne tutulduklarını açıkladı. Profesör, bu vaziyete neden olan bazı bilgileri de paylaştı.

Zhao Jianping, hastaların yine COVID-19 virüsüne maruz kalmalarının testlerin yanılgıları, laboratuvar teknisyenlerinin mümkün kusurları ve bazı hastaların organizmasının özelliklerine söyledi. Bununla beraber hastalığın nüksetmesi veya yine enfekte olup olmadığıyla alakalı kesin bir ifade söylemedi.

Corona

Profesör Zhao Jianping’e göre bu gidişatın sebepleri arasında virüsün bedenden tamamen çıkmadığı ya da yeterli antikator üretmediği de bulunabilir. Zhao Jianping, tüm hastaların taburcu olduktan sonra 14 gün daha ek karantinaya alınmaları gerektiği teklifinde bulundu.

Söylemelerine devam eden Zhao Jianping, aynı zamanda hastalığın seyri hakkında da konuştu. Jianping, “Başlangıç oranla yumuşak, fakat 7-10 gün sonra göğüste sıkışma, akciğerde zarar ve yüksek ateşle kritik düzey başlıyor. Şayet hasta bu yarıyılda yeterli rehabilitasyon alırsa, netice pozitif olabilir. Ancak Wuhan’daki sağlık kurumular çok kalabalık olduğundan hastalık bir hayliyi için dönüşü olmayan bir safhaya geçti” ifadelerini kullandı.