Çin, Radar Sistemlerini Aldatmak İçin Saklı Bir Teknoloji Geliştiriyor

Çin, Radar Sistemlerini Aldatmak İçin Saklı Bir Teknoloji Geliştiriyor

Saklı uçaklar, radar sinyallerini saptırmak için gövde biçimlerinin özel geometrisini kullanıyor, ancak bunlar uçağın aerodinamik performansında meseleler ortaya çıkarıyor. Bu uçaklar ayrıca radara tutulmayan boyalarla boyanıyor fakat bu boyalar da hem pahalı hem de kullanım vakitleri öteki boyalara göre çok daha kısa.

Güney Çin Sabah Postası’nın haberine göre Çinli bilim adamları, savaş uçağını radar tespit etmelerine karşı daha az sarih hale getirmek için saklı bir materyal cinsi geliştirdiler. Elektromanyetik dalgalar, mikroskobik derecede ufak kirlerle kaplı metal bir yüzeye temas ettiğinde radarlar sinyal veriyor ve uçak tespit ediliyor; ancak görünüşe göre Çin bunun önüne geçmiş. Geçtiğimiz günlerde yeni taşıtını da tanıtan Çin, ajanlık mevzusunda oldukça ısrarlı görünüyor.

Çinli geliştiriciler, yeni teknolojiyi Güneybatı Çin’in Sichuan eyaletindeki Chengdu’da bir J-20 hayalet uçağı üzerinde sınadı.

Test neticelerine göre yeni teknoloji ile donatılmış hayalet uçak, 10 ila 30 dB arasında bir radar sinyalini kesmeyi muvaffak oldu.

Şangay Fudan Üniversitesi akademisyenlerinden biri, bu teknolojinin fantastik olduğunu ve günümüz radar sistemlerinin hiçbirinde bu denli gelişmiş bir teknoloji kullanılmadığını belirtti. Bu teknolojiyle donatılmış rastgele bir savaş uçağının ya da savaş gemisinin şu anda çalışmakta olan tüm askeri radar sistemlerini “aldatabileceğini” iddia etti.