Çin Hükümeti, Bing Arama Motorunu da Menetti

Çin Hükümeti, Bing Arama Motorunu da Menetti
Yasakçı anlayışıyla bildiğimiz Çin hükümeti upuzun yasaklı internet siteleri listesine Google’dan sonra Bing’i de ilave etmiş olabilir. Kullanıcılar sosyal medyada Bing’e erişemediklerini bildirdi ve yasaklara tepki gösterdi.

Çinli kullanıcılar Microsoft’un arama motoru olan Bing’e, bugün 23.01.2019 Çarşamba öğleden sonra erişememeye başladılar. Sosyal medyadan kaygılarını dile getiren bazı kullanıcılar “Bing, sansür uygulanması gereken yabancı menşeili en son site olması gerekir” söylemlerinde bulundu.

Çin’de Bing kullanarak arama yapmak isteyen kullanıcılar, adres çubuğuna cn.bing.com yazıp girmeye çalıştıklarında bir yanılgı ile karşılaştılar. Çin’in uyguladığı sansürü Great Firewall aşmak isteyen bazı kullanıcılar ise VPN kullanarak, Bing’in beynelmilel versiyonuna ulaşım sağlayabildi.

Bing’in, Çin’in uzayıp giden yasaklar listesinde yerini alıp almadığını henüz öğrenmiyoruz. Belki de Bing’in Çin sunucusu teknik bir arıza ile karşılaşıp devre dışı kalmış olabilir.

Bildiğimiz kadarıyla Facebook, Twitter ve bazı batılı medya siteleri de Çin’de menedilen siteler arasında. Google ise Çin’deki arama motoru hizmetini 2010 senesinde sonlandırdı. O tarihten sonra alan Google’ın büyük rakibi olan Bing’e kaldı. Ama kavradığımız kadarıyla artık alanlar Bing’e de kalmadı.

Weibo’da Çin’in Twitter eşi sosyal medya sitesi internet sitelerine ulaşımın az olmasından yakınan bazı kullanıcılar Bing’in de menedildiğini iddia ettiler.

Başka bir kısım ise bizi Baidu’ya Çin’in arama motoru mecburi edecekler ve biz bundan hoşnut değiliz diye söylemelerde bulundular. Söylemelerden kimileri şu biçimde oldu:

“Bing’i açamıyorum. Baidu’yu da kullanmak istemiyorum. Şimdi ben ne yapmalıyım?”

“Bing can verdi. Beni güçle Baidu mu kullandırtmaya çalışıyorlar?”

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-microsoft-bing-offline-china.html