Chromium Tabanlı Yeni Microsoft Edge’in Süratini Gösteren Test Neticeleri

Chromium Tabanlı Yeni Microsoft Edge’in Süratini Gösteren Test Neticeleri

Geçtiğimiz günlerde Chromium tabanlı Edge 80’i Windows ve Mac bilgisayarlar için yayınlayan Microsoft, Edge’in en son versiyonunun performansını daha daha önceki bir versiyonla karşılaştırdı. Google’ın sarih kaynak kodlu Chromium altyapısını kullanan tarayıcı, neticelere bakılacak olursa yenilenen tasarımıyla eforlu bir performans vadediyor.

Karşılaştırmayı yapmak için Speedometer 2.0’ı kullanan Microsoft, Chromium tabanlı Edge 81 ile Edge 79 versiyonlarını karşılaştırdı. Buna göre Edge 81, %13’lük bir performans çoğalışı sunuyor. Geçen hafta yayınlanan Edge 80’in ardından Microsoft, daha da yüksek performans vadeden Edge 81 versiyonunu takribî beş hafta içerisinde piyasaya sürmeyi tasarlıyor.

Testler için Windows 10 yüklü, 8 GB RAM’li bir Microsoft Surface Pro 5 kullanıldı:

Microsoft Edge

DOM ve JavaScript motoru gibi ehemmiyetli tarayıcı alt sistemleri için bir ölçüt sağlayan test, pek çok değişik internet sitesinde yer alan vasıtalardaki kullanıcı etkileşimlerini simüle ederek tarayıcı performansını ölçüyor. Chromium sarih kaynak projesinden oluşturulan bir tarayıcı olarak Microsoft Edge, Microsoft’un kendi EdgeHTML ve Chakra motorlarından ziyade Google’ın Blink motoruna ve V8 JavaScript motoruna güveniyor.

Microsoft’un testleri, Windows 10 1909 kullanan 8 GB RAM’li ve Intel Core i5-8250U 1.60GHz CPU’lu bir Microsoft Surface Pro 5 üzerine reelleştirildi. Test sırasında makinede tarayıcının dışında rastgele bir ekstra sekme çalıştırılmadı. Bu surattan yapılan testlerin günlük yaşamdaki kullanımla çok da anlaşmadığını söyleyebiliriz.

Bu noktada Chromium tabanlı Edge tarayıcısındaki performans çoğalışlarının gerçekten de iddia edildiği kadar yüksek olup olmayacağını ancak ilerleyen günlerde görebileceğiz. Edge tarayıcısının 15 Ocak’ta gelen ilk kararlı versiyonu, şu anda Windows 7, Windows 8.X, Windows 10 ve macOS işletim sistemlerinde kullanılabilir vaziyette.