Choose Your Own Adventure Kitabının Yayımcısı, Netflix’e Bandersnatch Nedeniyle Dava Açtı

Choose Your Own Adventure Kitabının Yayımcısı, Netflix’e Bandersnatch Nedeniyle Dava Açtı
Bandersnatch, Choose Your Own Adventure kitabının yayımcısı tarafından dava edildi. Netflix, 25 milyon dolarlık bir davayla karşı karşıya.

Netflix’in Black Mirror: Bandersnatch filmi yeni bir maniyle karşılaşmış gidişatta. Choose Your Own Adventure Kendi Serüvenini Seç kitabının yayımcısı, interaktif filmin eş bir üretimi olduğu için Netflix’e 25 milyon dolar bedelinde bir dava açmış gidişatta.

Vermont merkezli kitap yayımcısı, açtığı davada Netflix’in kitabın en büyük özelliğini kullandığını belirtti. Kitabı daha evvel dinlememiş olan okuyucularımız için minik bir girdi yapmakta fayda var. Choose Your Own Adventure kitap ivedisi Türkiye’de daha popüler olan ‘Şahane Yanılgılar’ın eşi kitap ivedisi ve okuyucular yaptıkları tercihler neticesinde değişik sonlara erişebiliyor.

Netflix ve yayımcı, geçtiğimiz senelerde bağlantıya geçmişti ve Netflix, Choose Your Own Adventure kitabının marka hakkını kullanmak üzere çalışmalar asıllaştırmıştı. Bu konuşmalar bir neticeye erişti mi? Hayır.

Natürel ki tüm maniler bunlarla hudutlu olmadı. Davada, Bandersnatch’teki kişiliğin kitap serisine yaptığı referanstan ve bununla alakalı bir video reyin yapma isteğinden bahsetmesi de vurgulandı. Ayrıca filmdeki ‘cinayet, dekapitasyon birinin kafasını keserek idam etme ve bir cesedin yıkım edilmesi’ gibi mevzuların genç okuyucular için uygunsuz olduğunu belirten dava, bu tanımların kitabın ismini karaladığını da öne sürdü.

Kaynak : https://bgr.com/2019/01/11/choose-your-own-adventure-netflix-sued/