Çamlıca Kulesi açılış tarihi emin oldu

Çamlıca Kulesi açılış tarihi emin oldu

İstanbul Çamlıca’da görüntü lekeliliği oluşturan antenlerin ve kulelerinin tek bir noktada bir araya gelmesi için imaline başlanan Minik Çamlıca TV-Radyo Kulesi inşaatında sona yanaşılırken, açılış tarihi de emin oldu.

Öğle saatlerinde bastıran sağanak yağıştan dolayı şantiyede analiz yapamayan Eriştirme ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, proje idare merkezinde yetkililerden brifing aldı. Takribî bir saat süren buluşmanın ardından gazetecilere söyleme yapan Bakan Turhan, “Çamlıca TV-Radyo Kulesi, İstanbul’un azami noktalarından biri olan Minik Çamlıca’da inşa edilmektedir. TV kulesi olmaktan öte, her iki korulukta da bulunan kuleleri tek bir yapıda toplayacak sembol bir yapı olacaktır.” dedi. Daha sonra kulenin teknik bilgilerini basın üyeleri ile paylaşan Turhan, şöyle konuştu:

İşte Çamlıca kulesinin son hali! Manzara terasından mükemmel manzaraİşte Çamlıca kulesinin son hali! Manzara terasından muhteşem manzaraİşte Çamlıca kulesinin son hali! Manzara terasından muhteşem manzaraİşte Çamlıca kulesinin son hali! Manzara terasından muhteşem manzaraHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

“Kule Minik Çamlıca’da 218 kotunda bulunan bir arazide inşa ediliyor. Kulenin toplam oturduğu alan 2 bin 425 metrekare. Kulenin uzunluğu tabandan 369 metre yükseklikte. Bu deniz seviyesinden 587 metre yüksekliğe karşılık geliyor.  Kulenin bulunduğu alan etraf tertip etmesi ile beraber 30 bin 150 metrekare. Kulede kat yüksekliği 45’i tabandan yukarıya 4’ü tabandan alt olmak üzere 4 kattan oluşuyor. Kulede iki adet panoramik asansör var. Yeniden bu kulede 33 ve 34’şöhretçi katlarda iki seyir kısmı ve 39 ve 40’ıncı katlarda da 2 lokanta olacak. Kuleye çıkan panoramik asansörler güneydoğu ve kuzeybatı biçiminde yerleştirilmiştir. Asansörlerin kuleye çıkış süresi 1 dakika ortamında olacaktır. Bu asansörler bir yandan tarihi yarımadaya, bir yandan da boğaza ve Karadeniz kıyılarına bakacaktır. Bu kuleyi senede 4 buçuk milyon bireyin ziyaret etmesini bekliyoruz.

Betonarme kule inşaatı ile çelik antenin kurulumu bitirildi. 2 çelik bloğun kurulumu da bitirildi. 3’şöhretçi bloğun kuleye çekilmesine bu ay sonunda başlanacak. Kalan 4 bloğun imalatı devam ediyor. Bunların kurulumunu mart ayı sonunda bitirmeyi kastediyoruz. Toplamda bu kuleyi 2019 Temmuz ayı gibi açmayı tasarlıyoruz. Kaynak işleri ve blokların kuleye monte edilmesi için rüzgarın 40 km saatin altında olması gerekiyor. Kulenin bitirilmesi ile beraber tüm antenler kaldırılacak ve Çamlıca tepesi daha önceki hoşluğuna kavuşacaktır.”

Esası 2016 senesinde atıldı
Çamlıca Camii’nin imaliyle beraber gündeme gelen Çamlıca Tepesi’ndeki onlarca radyo ve televizyon vericisinin kaldırılması emeliyle başlayan projeye 2016 senesinin Mart ayında start verilmişti. 221 metre boyundaki betonarme kısmın bitirilmesinin ardından kulenin antenleri taşıyacak çelik konstrüksiyon kısmının imaline başlanmıştı. Kulenin bin 400 ton ağırlığındaki anteni ise hidrolik krikolarla kule içinden yükseltilmişti.

Lokantalar olacak
Minik Çamlıca TV-Radyo kulesi inşaatında şu anda elektronik aletlerin yerleştirilme harekâtının devam ettiği bilindi. Kulenin betonarme kısmında kaplama ve giydirme operasyonları başladı. Çalışmalar kulenin 221 metre yüksekliğinden başladı. Daha evvel yerine yerleştirilen 3 katın ardından 3 katlı blok daha hidrolik krikolarla yükseltilerek, bu bloğun üzerine konuldu. Böylece üst tarafta 6 kat bitirilmiş oldu. Bu katlarda lokantaların bulunacağı bilindi.

Bittiğinde toplam yüksekliği 388,5 metre olacak kulenin doruğu deniz seviyesinden takribî 576,5 metre yüksekliğe erişecek. Kule her biri 4,5 metre yüksekliğinde ve 4 katı yerin altında 53 kattan oluşacak.
Elektromanyetik lekelilik azalacak
300 emekçi ve mühendisin gece gündüz çalıştığı projede kule sayesinde tek yerden ve noktadan televizyonlara, radyolara ve insanlara yayıncılık hizmeti verilmesinin tasarlandığı belirtildi. Kulenin hizmete alınmasıyla Çamlıca’da görüntü lekeliliği yaratan televizyon ve cep telefonu vericisi taşıyan kulelerle sökülerek yerlerinden kaldırılacak. Kule sayesinde frekansların birleşmesi ile elektromanyetik lekeliliğin ortadan kaldırılması kastediliyor.

Seyir terasları bulunacak
İstanbul’un simgeyi olması beklenen yeni kulede 39 ve 40’ıncı katlarda deniz seviyesinden 393,5 ve 398 metre yüksekliğinde birer lokanta bulunacağı belirtildi. Ayrıca kulenin 33 ve 34’şöhretçi katlarında deniz seviyesinden 366,5 ve 371 metre yüksekliğinde iki ayrı seyir terasının da yapılacağı bilindi. Kuleye iniş ve çıkışta ise son derece süratli ve çağdaş asansörler bulunacak.