Büyük vurgun! Yüzlerce yurttaşı ATM’ye kurdukları bu tertibatla soymuşlar

Büyük vurgun! Yüzlerce yurttaşı ATM'ye kurdukları bu tertibatla soymuşlar

Muhtelif bankaların ATM/BTM makinelerine kopyalama aparatı ve kamera yerleştirerek yurttaşların kimlik bilgileri ile parolalarını kopyalayıp çıkardıkları sahte kredi kartları üzerinden banka alıcılarının hesaplarını boşaltan bir dolandırıcılık ağını tespit eden Siber Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü takımları, hadiseyle alakalı geniş çaplı çalışma başlattı. 

SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR: Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından 3 ve 7 Ocak tarihleri arasında şehir genelinde arka arkaya yapılan eş zamanlı harekâtta dolandırıcılık ağına üye H.Y., İ.D., Y.E., O.U. ve H.E. isimli 5 kuşkuluyu tespit eden siber polisi, dolandırıcıları ATM’lere taktıkları kopyalama aparatlarını ve saklı kameraları sökerken suçüstü tutarak nezaretine aldı.

315 KİŞİYİ DOLANDIRMIŞLAR: Kuşkuluların üzerlerinde ve barındıkları adreslerde yapılan aramalarda yüklü ölçüde para, değişik şahıslar ismine tertip edilmiş çok rakamda sahte adet kredi kartı, ATM kopyalama aparatları ile ATM saklı kamera tertibatı ve harddiskler ele geçirildi. Ağın bu usulle şu ana kadar 315 şahsın kart bilgilerini kopyalayarak banka alıcılarının hesaplarını boşalttıkları ve aynı usulle 456 bin liralık illegal hasılat sağladıkları ortaya çıkarıldı.
İstanbul Siber Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü takımları tarafından nezaretine alınıp denetlenen dolandırıcılık ağı abonesi 5 kuşkulu, emniyetteki operasyonlarının ardından adliyeye sevk edildi. Zanlıların tamamı çıkarıldıkları duruşmaca ‘kaliteli dolandırıcılık’ kabahatinden hapsedilerek cezaevine konuldu.

ÇOCUKLARI DA ALET ETMİŞLER: İşlemi asıllaştıran siber polisi, ağ azalarının hakikatleştirdiği dolandırıcılığın parasal ebadının çoğalabileceğini düşünerek çalışma kapsamını genişletiyor.

Öte yandan ağ azalarının banka ATM’lerine gelerek kopyalama aparatı ve saklı kamera yerleştirdikleri, hesaplarını boşalttıkları alıcıların paralarını sürükledikleri o anlar kameralara takıldı. Para sürüklerken yanlarında getirdikleri minik yaşta çocukla dikkat sürükleyen ağ azalarının, bu usulü etraftan gelecek şüpheleri eksiltmek için kullandığı ileri sürüldü.