Bulutların Bir Ağırlığı Var Mıdır?

Bulutların Bir Ağırlığı Var Mıdır?

Güneş ışınları, tabana yakın hava ve su buğusunu ısıtır. Bunun neticesinde hava ve su buğuyu yükselmeye başlar. Bunun sebebi ise atmosferimizdeki havadan daha az yoğun olmalarıdır. Sonra, su buğuyu yükseldikçe soğur. Soğudukça tekerrür minik su veya buz damlacıklarına dönüşür. Bu damlacıklar bulut ve dağınık güneş ışığı süresince dağılır; bu da bulutlarda gördüğümüz beyazımsı parlaklığı yaratan şeydir. Damlacıklar çok ufak olduğundan hafif yapıdadır ve bir araya kazançlar.

Meteorologlar kümülüs bulutlarının 1.000 litre başına takribî 0,5 gram yoğunluğa sahip olduğunu varsayım ediyor. Vasati kümülüs bulutu takribî 2 kilometre genişliğinde, 2- 2,5 kilometre derinliğinde ve takribî 200 metre yüksekliğindedir. Bu da takribî 500.000 kilogram ağırlığa denk geliyor. 

Peki nasıl havada süzülüyor?

bulut

İlk evvel, emin bir sıcaklık ve tazyikteki rastgele bir gaz hacminde, aynı rakamda gaz molekülünün bulunduğunu söyleyen İdeal Gaz Kanununa bakalım. İki litre kuru hava, çoğunlukla azot ve oksijenin bir karışımıdır. İçinde hiç su olmadan, iki litre su buğuyu ile aynı rakamda moleküle sahiptir. Kuru havanın moleküler ağırlığı 29 iken, suyun moleküler ağırlığı 18’dir. Yoğunluk ağırlıkça hacme ufalandığı için, iki litrelik şişenin içindeki gaz, aynı hacimdeki sudan daha az yoğundur. Bu da nemli havanın kuru havadan daha az yoğun olmasının sebebini ve güneş ışınları ile hava ve su buğusunun nasıl yükseldiğini söylemektedir.

Buğu, atmosferimizde bir defa yükseldiğinde, daha evvel bahsettiğimiz ufak su damlacıklarına dönüşecek, genişleyecek ve değişecektir. Fakat buna karşın alt düşmezler. Bunun nedenine söyleyelim: Su buğuyu bu minik damlacıklara yoğunlaştığında ısı sarihe çıkar. Bu ısı, buluttaki havanın genişlemesine neden olur ve etrafındaki havadan daha az yoğun olmasını sağlar ve bu sebeple de bulut alt düşme meyli göstermez.

Hava balonları nasıl havada kalır?

Hava Balonu

Tabana yakın hava ve su buğusunun yükselmesi, akışkanın yoğunlaşması ve bir bulutun oluşmasını sağlayan süreç aynı zamanda planörlerin ve hava balonlarının havada kalmasını da sağlar. Bu sebeple  ilk bakışta şişkin bir buluttan ibaret gözükse de bir işe yaramadığını söylemek çok yanlış olur.