Bu Teleskop, Dünya Dışı Hayatı İlk Kere ‘Görmemizi’ Sağlayabilir

Bu Teleskop, Dünya Dışı Hayatı İlk Kere 'Görmemizi' Sağlayabilir

Bilim insanlarının içerisinde yaşadığımız uçsuz bucaksız âlemle alakalı çalışmaları sürüyor. 2019 seneyi, uzay bilimleri ismine ehemmiyetli bir sene oldu zira bilim insanları, geçtiğimiz aylarda bir kara deliğin resmini ilk kere sürüklemeyi muvaffak oldular. Ancak anlaşılan o ki bilim insanları, bunlarla kanaat etmeyip öbür seyyarelerle alakalı çalışmaları derinlemesine devam ettirmeyi tasarlıyor.

Bilim insanları bugüne dek, pek çok ötegezegen keşfettiler. Bu seyyareler, Güneş’in değil, başka bir yıldızın etrafında dönüyorlar. Hatta bu seyyarelerden kimileri, Dünya’ya bir hayli eşlik gösteriyor. Hal böyle olunca da bilim insanları, yeni bir radyo teleskop sistemini Fransa’da kullanmaya başladılar. Bilim insanları, bu teleskoplarla ötegezegenlerde neler olduğunu görmeyi tasarlıyorlar.

Fransa'da bulunan teleskoplar

Fransa’da kullanılmaya başlanan bu teleskoplar, ötegezegenlerden radyo sinyalleri tutmaya odaklanmış vaziyette. Bilim insanları bu sayede, seyyarelerin tıpkı Dünya gibi bir manyetik alana sahip olup olmadığını, dolayısıyla da bu seyyarelerin akışkan bir çekirdeğinin olup olmadığını bilmeye çalışacaklar. Ayrıca bu teleskoplar, Güneş Sistemi’nde yer alan öbür seyyarelerin çekirdeklerini araştırmak için de kullanılacak.

Reeline bakacak olursak bu tip teleskoplar, ilk kere kullanılmıyor. Bilim insanları, ilk kere 1950’li senelerde Jüpiter seyyaresinden dağılan radyo dalgalarını almayı muvaffak oldular. Ancak bilim insanları, Jüpiter kadar yakınımızda olan bir seyyareden dahi çok düşük sinyaller almışlardı ve bu da istenilen çalışmaların yapılamamasına neden olmuştu. Ancak yeni jenerasyon teleskoplar, Güneş Sistemi’nin dışındaki seyyarelerden dahi radyo frekansları alabiliyor.

Bilim insanlarının yeni teleskop sistemi, NenuFAR olarak adlandırılıyor. Şu an için projenin yüzde 60’lık bir kısmı faal olarak kullanılabiliyor. Çalışmanın bir numaralı adı Philippe Zarka, yeni fonlar sağlayarak projenin yüzde 80 kadarının faal hale gelmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini ve bu mevzuda umutlu olduğunu söyledi. Proje, bugüne dek 15 milyon euroluk yatırım aldı ve bu yatırımın yüzde 80’i Zarka ve takımına teslim edildi.

Bilim insanları ilk çalışmalarını, “Sıcak Jüpiter” olarak adlandırılan bir Güneş dışı seyyare üzerinde yapacaklar. Üstelik bu seyyarenin araştırılması için, NenuFAR’a eş yapıdaki teleskop sistemleri de ortak olarak kullanılacak ve radyo frekansı tutulmaya çalışılacak. Ancak mevcut teleskoplarının hiçbiri NenuFAR kadar duyarlı değil ve bu surattan da araştırmaların büyük ehemmiyetli bir yükünü, NenuFAR üstlenecek.