Borderlands 3’ün Haritası, Hayal Kırıklığı Yaratacak Büyüklükte Kusurlarla Dolu

Borderlands 3'ün Haritası, Hayal Kırıklığı Yaratacak Büyüklükte Kusurlarla Dolu

Oyunseverlerin uzunca bir müddettir bekledikleri Borderlands 3, geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. Epic Games üzerinden satın alınabilen reyin daha ilk günlerinde tenkit yağmurunu yakalandı. Oyunseverlerin Borderlands 3’ü daha ilk günlerinden tenkit etmelerine neden olan şeyse oyunun pek çok mesele ve kusurlarla dolu haritasıydı.

Gearbox Software imzalı Borderlands 3’ün öteki versiyonları da eş yanılgılara sahipti. Ancak şu sıralarda oyunseverler, Gearbox Software’ın meselelerle alakalı yeterli çalışmaları yapmadığını ve oyunun temennilerin altında kaldığını ifade ediyorlar. Borderlands 3, evvelki versiyonlarda yer alan pek çok kusurun giderilmesine karşın oyunseverlerden bütün anekdot alamamış gibi görünüyor.

Borderlands 3

Oyunseverlerin Borderlands 3’ün haritasına bu denli takılmasının ilk nedeni, haritanın sanki özellikle yapılmışçasına anlaşılmaz olması. Borderlands 3’ü, piyasaya sürüldüğü ilk günlerde tecrübeleyen oyunseverlere göre oyunun haritasında aranan bir yeri bulmak çok güç. Üstelik bu güçlük, anlamsız yanılgılarla da birleşince ortaya daha güç bir Borderlands tecrübeyi çıkıyor ve bu da oyunseverleri rahatsız etmiş gibi görünüyor.

Oyunseverlerin Borderlands 3’ün haritasıyla alakalı bir öteki tenkidiyse değişik değişik bölgelerden oluşuyor olması. Şöyle ki Borderlands 3’te bir vazifeyi yapmak için birden fazla bölge arasında geçiş yapmanız gerekiyor. Ancak oyunseverlerin iddialarına göre bir bölgeden başka bir bölgeye gitmek aşırısıyla güç. Hatta oyunseverler, iki değişik bölge arasındaki en kısa yolu bulmanın ihtimalsiz olduğunu söylüyorlar.

Borderlands 3 harita

Borderlands 3’ün haritasına ait enteresan meselelerden bir değişiğiyse misyon noktalarıyla alakalı. Oyunculara göre bir bölgede bulunan tüm misyonları sırasıyla yapabilmek olası değil zira haritayı hareket ettirmek ve etrafı görüntülemek hem çok güç hem de bir vakit sonra yer işaretleri birbirlerinin içerisine girerek karman çorman bir hal alıyor.

Oyuncular, Borderlands 3’ün mini haritasından da hoşnut değiller. Bunun sebebiyse mini haritanın tamamen statik bir yapıya sahip olması. Aşinayı üzere sarih dünya oyunlarında mini haritalar genelde enerjik bir yapıya sahiptir ve oyunseverlerin hareketleri, mini haritanın yakınlık derecesini değiştirir. Misalin bir oyuncu, vasıtayla veya koşarak ilerlerken harita uzaklaşır ve bu sayede etraf daha rahat hakimiyet edilir. Ancak Borderlands 3’ün mini haritasında böyle bir özellik yok ve bu da oyunseverlerin doğrultularını bulmalarını yasaklıyor.

Borderlands 3 mini harita

Borderlands serisinin çok rakamda oyuncusu var ve bu kitle, Borderlands 3’ün milyonlarca defa satılmasına neden olacak. Ancak yaşanan harita meselesinin Borderlands 3’ün genel algısını değiştirmesi de mevzubahisi olabilir.