Bokeh Efektli Resimler Sürüklemek İçin En İyi Tüyolar

Bokeh Efektli Resimler Sürüklemek İçin En İyi Tüyolar

Bokeh, resim sürükleyen şahısların en çok yöneldiği tekniklerden bir tanesi. Gerçeğinde bu kelime, flu anlamına gelen Japonca “boke” kelimesinin öğrenerek deforme edilmiş hâlidir. Odaklanan nokta dışında kalan alanların flulaştırılmasını sağlar. Bir efekti natürel ki derecelendirmek muhtemel değil ancak hem iyi hem de makûs misallerini pek çok paylaşımda görebiliyoruz.

DSLR gibi resimciler tarafından kullanılan makineler, bu efektin temel kullanıldığı vasıtalar olsa da uslu telefonlar da artık bu tesiri taklit etmeyi tasarlayan portre modlarına sahip. Bu tekniği insanlar değişik emellerle kullanabiliyorlar. Resimleri daha çekici hâle getirmek, bir hikâyeye estetik katmak ya da bir bir ileti iletmek için bu teknik kullanılabiliyor. Gelin bu efekte daha yakından bakalım.

Bokeh tesiri nasıl ortaya çıkar?

bokeh foto

Bokeh tesiri, öncelikli olarak alanın derinliği ile alakalıdır. Derinlik eksildikçe görüntüler de flulaşır. Bu tesire ve seçimlere göre bokeh tarzları değişik isimlere sahip olabiliyorlar. Kamera ve lens niteliği de bu noktada tesirli olabiliyor. Bokeh tekniği, filmlerde ve videolarda da kullanılıyor. Bu teknik iyi kullanılmadığında rahatsız edici olabilse de iyi kullanıldığında daha dikkat çekici oluyor. 

Kameralar ve lensler bir kenara vazgeçildiğinde bazı ayrıntılar, bokeh için büyük ehemmiyet teşkil ediyor. Diyelim ki köpeğinizin fotoğrafına sürükleyeceksiniz ve bokeh kullanmaya karar verdiniz. Bunu düz beyaz bir duvarın önünde yaparsanız ne kullandığınız aygıt ne de tekniğiniz bir anlam ifade etmeyecektir zira düz bir duvar, flulaştırıldığında da düz bir duvar gibi görünür. Ormanlar, ışığın değişik tabakalarda parçaladığı sarih alanlar, gece müddeti kent merkezleri oldukça galibiyetli resimler için arka tasarı oluşturabiliyor. 

Aynasız kameralar veya DSLR aygıtlarla iyi bokeh resim nasıl çekilir?

bokeh fotoğrafçılığı

Bokeh resim sürüklemek için uygun bir yer bulduktan sonra dikkat edilmesi gereken muhtelif ayrıntılar mevcut. Bu ayrıntılara dikkat etmek, bokeh tekniğini en iyi biçimde kullanmanızı sağlayacak. 

Adım 1: Geniş açılı çekin

bokeh

Lens genişliği lensten ne kadar ışık geçeceğini tanımlar. Ne kadar çok ışık kazançsa derinlik o kadar az oluyor. Lensinizin maksimum genişliği, kullanabileceğiniz en eforlu bokeh tesirini tanımlamakta kullanılıyor. Elle ayar yapmaya alışık değilseniz aperture olarak belirtilen ayarı değiştirin. Çoğu kamera, çekim süratini kendisi otomatik olarak eşitleyecektir. 

Adım 2: Zoom yapın

Zoom yapmaya yarayan bir kameranız varsa yakınlaşabildiğiniz kadar yakınlaşın. Daha uzun yakınlaşma demek derinliği daha az olan kareler demektir. Natürel bu zoom lensleri için geçerli. Temel lenslerden bahsediyorsanız lens sarihlikleri ile aperture oranları arasında bir denge yakalatmanız gerekiyor. 

Adım 3: Yakınlaşın

bokeh

Resmini sürükleyeceğiniz şeye yakın olun. Bu en kolay adımlardan biridir ancak genelde göz arkasını edilir. Kamera, odak nesneye ne kadar yakınsa o kadar yüksek bokeh tesiri ortaya çıkar. 

Telefonla bokeh resim nasıl çekilir?

bokeh

Pek çoğumuz profesyonel ya da yarı profesyonel resim aygıtlarına sahip değiliz. Neyse ki telefon kameralarımız gayet iyi iş çıkarıyor. Telefon kameralarının en iyi olmadığı noktalarda ise farklı çekim tekniklerini kullanmak geliyor. Yeniden de kullanabileceğimiz teknikler var. 

Tüm telefonlarda olmasa da portre modu bu noktada iş gören bir usul. Bu özelliğe herkes başka bir özellik verse de yaptığı şey hep aynı: görüntüyü suni zeka aracılığıyla derinliği eksiltilmiş biçimde tertip ediyor.