Boeing 737 MAX, Bunca Zaman Nasıl Uçmuş Dedirten Bir Kusurla Daha Karşılaştı

Boeing 737 MAX, Bunca Zaman Nasıl Uçmuş Dedirten Bir Kusurla Daha Karşılaştı

Boeing, 737 MAX 8 modelini çok büyük umutlarla piyasaya sürmüştü. İki adet trajedi kalitesindeki kazadan sonra Boeing, uçağın yazılımını baştan yazmaya karar verdi. Bunun üzerine Federal Havacılık Heyeti’nun raporlarına göre Heyet, yeni bir yazılımsal yanılgı buldu.

boeing

Raporlara göre Boeing, yazılımını en başından yazmalı ve uçağın bir tane yerine her iki uçuş hakimiyet bilgisayarından da bilgi alabilmesi için esas bir farklılık yapmalı. Bundan evvelki Boeing modellerinin hemen hemen hepsinde bu sistem kullanılıyordu ancak sistem Boeing 737 MAX modelinde değiştirildi.

737 MAX 8, anti-stall adı verilen bir sisteme sahipti. Basmakalıpta bu sistem, uçağın sürati düşmeye başlarsa uçağın burnunu azıcık alt eğip sürat kazanması üzerine heyetidir ancak 737 MAX 8’de bir şeyler yanlış gitti ve uçağın burnu sürat kaybetmeden eğilmeye başladı. Burada kaptanların yapabileceği çok bir şey kalmıyordu zira uçağın kokpitinde böyle bir mesele oluştuğunu belirtmek için bulunan sensörler çalışmadı.

Federal Havacılık Heyeti, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nun uçağı ilk etapta nasıl sertifikalandırdığı mevzusunda analiz yapıyor. 737 MAX 8’in Ekim 2018 ve Mart 2019’da reelleştirdiği 2 büyük kaza, toplamda 346 can aldı. Bu iki kaza da 737 MAX 8’in yere statiklenmesine yetti. Boeing, 2020 senesine kadar uçağını yine havada görmeye can atıyor.