BMW, Yüksek Performanslı Taşıt Satışlarında Mercedes’i Geride Vazgeçti

BMW, Yüksek Performanslı Taşıt Satışlarında Mercedes'i Geride Vazgeçti

BMW M’in küresel araba satışları, geçtiğimiz sene patlama yaptı ve BMW’nin yüksek performanslı vasıtalar üreten alt markası, kendi ismine tüm zamanların rekorunu kırdı. BMW M‘in satışları dünya çapında %32,2 oranında arkasıydı ve işletme, toplam 135.826 taşıt satmayı muvaffak oldu.

BMW, geçtiğimiz sene satışlarında tuttuğu çoğalışla 2015 senesinden bu yana ilk defa Amerika Birleşik Devletlerinde lüks araba satışlarında dorukta bulunan Mercedes’i geçmişti. Ancak BMW M’in yükselen satışları Mercedes’e bir darbe daha vurdu. Mercedes’in yüksek performanslı vasıtalar üreten kısmı AMG, 2019’da satışlarını %11,8 oranında artırarak dünya çapında 132.136 adet taşıt satmayı muvaffak olsa da, BMW M’in gerisinde kaldı.

BMW M satışları, durdurulamaz bir biçimde yükseliyor

bmw m

BMW M satışları, 2019’daki toplam küresel satış hacminin takribî %6’sını oluşturdu. X3, X4, X5 ve X6’ya direnen 4 yeni performans modelinin yanı gizeme 2020 BMW M2 CS ve 2020 BMW M8 de BMW M’in satışlarını yükseltmesinde tesirli oldu.

BMW M daha önceki ismiyle BMW Motorsport, 1972 senesinde BMW’nin yarış programı için heyetti. İlk M markalı araba, 1978 senesinde Italdesign tarafından planlanan BMW M1 oldu ve BMW M, o zamandan beri evrensel pazarda eforlu arabalar satmaya devam etti. Piyasaya sürülen yeni BMW M modelleriyle beraber markanın yüksek performanslı kısmının sene süresince pazar hissesini daha da geliştirmesi bekleniyor.