Bir Türk Bilim İnsanı İlk Kere ‘Bilimde Diplomasi Mükâfatü’ Aldı

Bir Türk Bilim İnsanı İlk Kere 'Bilimde Diplomasi Mükâfatü' Aldı
20 senelik bir çalışma ile Ortadoğu’nun gergin devletlerini tek bir bilim çatısı altında toplamayı muvaffak olan Prof. Dr. Zehra Sayers, Bilimde Diplomasi Mükâfatü’ne layık olan ilk Türk bilim insanı oldu.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim azası Prof. Dr. Zehra Sayers, Ortadoğu’da eşi eşi görülmemiş bir projeye imzalaydı. birbirleriyle politik anlaşmazlık içinde olan İsrail-İran, Türkiye-Güney Kıbrıs gibi ülkeleri Ürdün’de kurulan ileri teknoloji laboratuvarı SESAME çatısı altında birleştiren Sayers, Amerika Birleşik Devletleri Bilimde İlerleme Derneği tarafından ‘Bilimde Diplomasi Mükâfatü’ne layık görüldü.

20 senelik bir çalışmanın sonucu olan Ortadoğu’daki Sinkrotron Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamaları SESAME, İsviçre’deki CERN eşi bir ileri araştırma laboratuvarı olarak heyetti. Biyofizik ve moleküler biyoloji uzmanı olmasının yanı gizeme SESAME Bilimsel Danışma Kurulu Başkanı olan Sayers, Amerika Birleşik Devletleri Bilimde İlerleme Derneği tarafından verilen mükâfatı yarın Washington’da tertip edilecek merasimde alacak.

Prof. Dr. Zehra Sayers; Türkiye, İran, İsrail, Filistin Yönetimi, Güney Kıbrıs Yönetimi, Ürdün, Mısır ve Pakistan’ın aza olduğu SESAME hakkında Hürriyet’e şu biçimde konuştu;

İsviçre’deki CERN laboratuvarında çalışan ve aralarında Alman ve Amerikalı analistlerin de bulunduğu bir grup bilim insanı, bundan takribî 20 sene evvel Ortadoğu’da da CERN eşi bir ileri araştırma laboratuvarı kurmaya karar verdiler. O sırada ben Almanya’da bir sinkrotron laboratuvarında çalışıyordum. Amerika Birleşik Devletleri’de çalışan Prof. Ercan Alp bu proje için bana erişti ve ben de laboratuvarın kurucuları arasında yer aldım.

2002’den 2018’e kadar Bilimsel Danışma Kurulu Başkanı oldum. Banalde yan yana gelmeyeceğini düşündüğümüz ülkelerden bilim insanları ve yetkililer de bu laboratuvar için toplandılar. Emel, değişik ülkelerden ve değişik alanlardan bilim insanlarının toplanıp beraber çalışmasıydı. Zati İsviçre’deki CERN de 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Fransız ve Alman tahlilcilerini bir araya getirmek emeliyle kurulmuştu.

1997’de SESAME için çalışmalar başladı, 2008’de bina bitirildi, 2017’de Ürdün Kralı Abdullah açılışını yaptı, 2018’de de laboratuvar, aza ülkelerin analistlerine kapılarını açtı. Başka Bir Deyişle Türkiye’nin de içinde bulunduğu sekiz ülke, 20 sene süresince buranın kuruluşu için çalıştılar. Aza ülkelerin hepsi bütçeye katkıda bulunuyor.Türkiye’yi Türk Atom Enerjisi Müesseseyi Türkiye Atom Enerjisi Kurumu temsil ediyor.

Ben bilim insanı olarak 2018’de laboratuvarı tamamen kurulmuş bir gidişatta teslim ettim. Benimle beraber, SESAME’nin kuruluşunda ehemmiyetli rol oynamış dört bilim insanı daha mükâfat alacak, ancak aralarında Türk ve bayan olan yalnızca benim. değişikleri İngiliz, Alman, İsrailli ve Ürdünlü dört erkek tahlilci. Ben de bu mükâfatı SESAME çalışanları ismine alacağım.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/bu-odulu-ilk-kere-bir-turk-aliyor-zehra-hocanin-baris-laboratuvari-41116217