Bir Mühendis, İnsülin Pompasını Hackleyerek Suni Pankreas Üretti

Bir Mühendis, İnsülin Pompasını Hackleyerek Suni Pankreas Üretti

Liam Zebedee adlı bir yazılım mühendisi, diyabetli yaşantısından bunalarak insülin pompasını hackledi ve kendine yüksek teknolojili bir pankreas üretti. Zebedee, parçaları bulup sipariş etme, yazılımı kodlama ve final mahsulün nasıl ortaya çıktığını kendi blogundaki bir gönderiyle söyledi. Sonundaysa sarih kaynak kodlu bir işletim sistemi üzerindeki yazılımını çalıştıran ufak modülün resmini paylaştı.

yapay pankreas

Yaptığı suni pankreasın maliyetini de söyleyen Zebedee, 979 dolar karşılığında teçhizatı aldığını belirtti. Aylık 225 dolara her biri 14 gün sabreden glikoz sensörlerini ve yazılım fiyatlarını hallettiğini belirten Zebedee, maliyetin içerisinde hâlihazırda sahip olduğu insülin pompasını ve aylık zorunlu malzemeleri ilave etmediğini ifade etti.

mühendislik

Zebedee, paylaştığı blog gönderisinde temel emelinin diyabetini hakimiyet etme mevzusundaki keşmekeşi ortadan kaldırmak ve kendi sıhhatini tekerrürden eline almak olduğunu söyledi. Kendi yazısında sağlık kurumuların ve hekimlerin kendisine yeteri kadar alaka göstermediğini de ifade eden Zebedee, geliştirdiği suni pankreasın biyolojik bir uzuv gibi çalışarak ona kasvet çıkartmadığını belirtti.

Zebedee’nin yaptığı pankreas, otomatik olarak kandaki şeker oranını ölçerek zorunlu insülini sağlıyor. Tüm bunların yanı gizeme egzersiz, içki kullanımı, uyku ve insülin mukavemetindeki beklenmedik dalgalanmalar da hesaplanıyor.