Bir Bozayı Hamlesinden Nasıl Sağ Olarak Kurtulursunuz?

Bir Bozayı Hamlesinden Nasıl Sağ Olarak Kurtulursunuz?

2015 senesinde 17 yaşındaki Alex Messenger 5 dostuyla birlikte yaşamının yolculuğuna çıkmıştı. 42 gün süresince kaba hayatta bulunmayı ve yalnız kalmayı tasarlamışlardı. Fakat tam tasarıları Messenger’ın tek başına kısa bir yürüyüşe çıkmasıyla, peşinden bir boz ayı hamlesine uğramasıyla değişmişti.

Messenger, bir bayırın tepesine çıkmış ve tepenin arkasındaki ayıyla surat surata gelmişti. Bu karşılaşma ikisini de ürkütmştü. Boz ayı Messenger’ın varlığından rahatsız olmuş, birkaç blöf ardından Messenger’a saldırmıştı. Ölümcül bir darbe olmasına rağmen, hücumun birkaç milim ile femorel atardamar’den uzak olması, Messenger’ın yaşamını kurtarmıştı.

Bu hamleden nasıl yaşamda kaldığını anlatan kitabı, The Twenty-Ninth Day, Kasım ayında satışa sunulacak.

boz ayı

Boz ayılardan kaçması neredeyse ihtimalsiz 

Boz ayılar takribî 400 kiloya erişmeleriyle birlikte, saatte 60 kilometre sürat ile koşmaları ve arka bacakları üzerinde durdukları zaman da 3 metreye kadar ulaşabilmeri sayesinde oldukça korkutucu hayvanlar olarak da anılıyorlar.

hiking

Dikkat faktörüz gerekenler

Gerçek dikkat faktörüz gereken nokta, onların natürel alanına girmemeniz olmalı. Zira bir boz ayı kendini tehdit altında sezmediği sürece size saldırmayacaktır. Yeniden de onların natürel habitatına girerseniz, yapmanız gereken ilk şey gruplar halinde yürümeniz olacaktır. Hangi hayvanla karşılaşırsanız karşılaşın yapmanız gereken en ehemmiyetli şey kalabalık olmak ve hengame çıkarmaktır. Bu biçimde hayvanlar ürker ve siz daha karşılaşmadan uzaklaşmış olurlar. Bu noktada gerçek riskli olan ses çıkarmak değil, suskunca onlar fark etmeden yanaşmak olacaktır.

Bu gibi vaziyetlerde yapmanız gereken en ehemmiyetli şeylerden biri de yanınızda ayıları rahatsız eden koku barındıran spreylerden bulundurmak olacaktır. Hiç kullanacak olmasanız dahi yalnızca çantanızda bulunması hayati bedel taşıyabilir. Yalnızca çadırınızın çevresine bedeninize de sıkmanız alınması gereken ihtiyatlar arasında yer almaktadır.

Bir boz ayıyla karşılaşırsanız…

Şayet bir ayıyla karşılaşırsanız ilk yapmanız gereken şey ise uysal kalmak ve tehdit gibi gözükmemek olacaktır. Messenger’ın dediğine göre süratli hareket etmeden, pespaye tonlu seslerle ayıyı uysallaştırarak yavaş yavaş uzaklaşmak hamleden kurtulmak için en ehemmiyetli usuller arasında yer alıyor. Göz temasından sakınmak da yaşamınızı kurtaracak hareketler arasında yer alabilir.

Ayılardan kaçmaya çalışmak veya yakınınızdaki ağaca tırmanmak ise yalnızca filmlerde işe yarayan, reel yaşamda sizi hamleden kurtarmayacak hareketler arasında yer alıyor.