Bir Bilim İnsanı, 2007’de Isparta Uçağının Baltalama Neticesinde Düştüğünü İddia Etti

Bir Bilim İnsanı, 2007'de Isparta Uçağının Baltalama Neticesinde Düştüğünü İddia Etti

30 Kasım 2007 tarihinde, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada Türbetepe’de düşen Atlasjet’in İstanbul-Isparta seferini yapan yolcu uçağında, 7’si tayfa, 57 şahıs hayatını yitirmişti. Uçakta hayatını yitiren yolcular arasında, Türkiye’de toryum, Türk Süratlendirici Projesi, Bilim Şehri ve CERN süreciyle alakalı çalışmaları olan Prof. Dr. Engin Arık, Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ile beraber araştırma vazifelisi Özgen Berkol Doğan, araştırma vazifelisi Mustafa Fidan ve yüksek lisans talebesi Engin Abat da yer alıyordu.

Prof. Dr. Engin Arık ve birliktesiki bilim insanlarının da vefatı nedeniyle uçağın düşmesine ait baltalama iddiaları bir hayli kere gündeme gelmişti. Prof. Dr. Engin Arık’ın en yakın çalışma dostlarından Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ETÜ Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Kısmı öğretim azası Prof. Dr. Saleh Sultansoy, kazanın reelinde baltalama olduğuna ait iddiaları tekerrür gündeme getirdi. Kazanın sebebi kayıtlara ‘pilotaj kusuru’ olarak geçmişti.

İrtifa ile oynandı iddiası

Isparta

Sultansoy, Prof. Dr. Engin Arık ve birliktesiki bilim insanlarının yaşamını kaybettiği uçağın ‘yüzde 99 oranla‘ düşürüldüğünü iddia etti. Prof. Dr. Saleh Sultansoy, “Prof. Dr. Engin Arık bir bilim şehididir. Yüzde 99 ihtimalle uçak düşürüldü. Engin Hanım kendisini Türkiye’nin kalkınmasına feda eden bir bilim insanımızdı. O uçak düşürülmeseydi, Türkiye bugün CERN’de asil aza olurdu. Türkiye toryum yarışında dünyada liderler arasında olurdu. Türk Süratlendirici Kompleksi ve Türk Bilim Şehri kurulurdu. Bu cins projeler Japonya’nın kalkınmasında kritik rol oynamıştı” dedi.

Sultansoy’a göre uçağın irtifasıyla oynandığına ait bilgiler bulunuyor. Uydudan gelen bilgilerle asıl irtifa arasında 500 metre ortamında fark olduğunu ileri süren Sultansoy, bunu kendisine bildiren uzmanların tehlike almamak için televizyonlara çıkıp bu bilgiyi söylemediğini söyledi. 

2007 senesinin Türk Süratlendirici Kompleksi, CERN ve toryum çalışmaları açısından kritik bir sene olduğunu belirten Prof. Dr. Saleh Sultansoy, o yarıyıl Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmadığını, duruşma kararlarına karşın Gazi Üniversitesi’ndeki kontratının uzatılmadığını söyledi. Sultansoy, “Türk Süratlendirici Kompleksinin ön düzeyi olan eğitim kuruluşunda teknolojinin yanlış seçilmesi gibi bir hayli şey üst üste geldi ve bunlara bakınca yüzde 99 ihtimalle kaza değil diye düşünüyorum” diye konuştu.

Isparta

Türk Süratlendirici Kompleksi Projesi hakkında da konuşan Sultansoy, 2007ve sonrasında çok kusur yapıldığını, minik çaplı eğitim emelli süratlendirici için yanlış teknoloji seçildiğini ve buna sadece Engin Arık’la kendisinin itiraz ettiğini korundu. Sultansoy, proje harcırahlarının kesildiğini ve projenin üç yıldır bloke edildiğini söyledi. Sultansoy, proje ilerleyebilseydi Türkiye’nin toryum mevzusunda dünyada liderler arasında olacağını belirtti.