Binlerce E3 Katılımcısının Şahsi Bilgileri, Yanlışlıkla Sarihe Çıktı

Binlerce E3 Katılımcısının Şahsi Bilgileri, Yanlışlıkla Sarihe Çıktı

Teknoloji sektörünün liderlerinin yeni mahsullerini ve yeni teknolojilerini dünya genelinde kitlelere duyurduğu toplu faalliklere ve fuarlara senenin muhakkak yarıyıllarında tanık oluyoruz. Bu fuarlar arasında en öğrenilenlerden biri olan E3, büyük bir skandalla gündeme geldi. Skandalın merkezi ise E3 Reyin Konferansı’nı tertip eden organizasyon Cümbüş Yazılım Birliği ESA.

ESA’nın fotoğrafı internet sitesinde rastgele bir özel yetki gerektirmeden ulaşım sağlanabilen bir belge keşfedildi. Bu evrakta E3 Reyin Konferansı katılımcılarının şahsi bilgileri bulunuyor.

Millete sarih bir biçimde paylaşılan bilgilerin ise E3 Konferansı için yaka kartı bastıran şahıslara ait olduğu söyleniyor. Yayınlanan şahsi bilgiler ise şu biçimde:

Ad Soyad Telefon numarası Konut adresi

Oyunlar hakkında yazılar yazan Sophia Narwitz tarafından keşfedilen belge, reel anlamda büyük bir risk teşkil ediyor. Meseleyi şipşak ESA’ya hem telefon hem de e-posta üzerinden bildiren Narwitz, bu evrakın internet sitesinden kaldırıldığını ancak kendisine rastgele bir geri dönüş yapılmadığını söylüyor.

Yaşananlar sonrasında söyleme yapan ESA, “ESA, internet sitesinde olan sarihi fark etti. Bu sarih, E3’e katılan gazetecilerin irtibat bilgilerini barındırıyordu. Sarih fark edildiği anda bilgileri gözetmek emeliyle siteyi kapattık. Bu bilgiler, şu anda internet sitesinde mevcut değil. Yaşananlar nedeniyle üzgünüz. Bunun gibi bir hadisenin tekerrür yaşanmaması için lüzumlu ihtiyatları aldık” ifadelerini kullandı.

E3’e katılım gösteren ve özellikle yaka kartı bastıran bireylerin şahsi bilgilerinin makûs emelli bireylerin eline geçmiş olabileceği olasılığını göz önünde bulundurması gerekiyor. Bu istikamette şayet ki başka ehemmiyetli bir bilgi yayınlanmadı ise telefon numarası farklılığı büyük ehemmiyet taşıyor.