Bilim İnsanları, Karanlık Maddeyi Gözlemlemek İçin Yeni Bir Usul Buldu

Bilim İnsanları, Karanlık Maddeyi Gözlemlemek İçin Yeni Bir Usul Buldu

Bilim insanları, uzayı gözlemlemek için Hubble ve James Webb Uzay Teleskopu gibi vasıtalar kullanıyorlar. Gördüğümüz tam yıldızlar, seyyareler, kara delikler, galaksiler ve bulutsular, kâinat kütlesinin sadece yüzde 15’ini oluşturuyor. Kâinatdeki kütlenin geri kalanı ise karanlık madde ve enerjiden oluşuyor. Sırlı karanlık maddeyi şu ana kadar gözlemlemeyi muvaffak olamadık. Bilim insanları bu maddenin bütün olarak ne olduğunu dahi öğrenmiyor. Kaliforniya Davis Üniversitesinden iki teorik fizikçi bu mevzuda yeni bir varsayım geliştirdi.

John Terning ve Christopher Verhaaren tarafından Planck 2019 konferansında söylenen çalışmaya göre, karanlık maddeyi gözlemlemek için bir seçenek var. İlk olarak cılız etkileşimli kütle parçacığı WIMP üzerinde çalışmalar yapan iki tahlilci, bu sınamalarında yaptıkları testlerde galibiyetsiz oldu. Bilim insanları da en başa döndü ve karanlık madde ile ilişkilendirilen parça veya parçacıkları bulmak için yeni bir usul geliştirdi.

İkiliye göre yanıt, karanlık manyetizma ismi verilebilecek ve pek çok hipotezsel parçacığı kapsayan bir sistemde uyuyor. Makroskopik uygulamalarda, mıknatısların her zaman iki kutbu bulunur artı ve eksi. Kuantumda ise tek kutuplu parçacıklar da var. Bu parçacıklar bir mıknatısın sadece bir ucu. Bayağı koşullar altında, 20 cm uzunluğunda bir mıkantısını ortadan ikiye keserseniz bir artı, bir eksi yüklü çubuk elde etmezsiniz. İki tane mıknatısınız olur. Tahlilcilere göre bu mıknatısların öbür ucu karanlık maddeden oluşuyor, karanlık tek kutuplu yapılar var. Daha ehemmiyetlisi, bu karanlık kutuplar karanlık fotonlar ve karanlık elektronlar ile etkileşime geçebilir.

İkili, karanlık kutupları keşfetmek için potansiyel sahibi bir metot ortaya sunuyor. Bir çember döngüsünde hareket eden elektron ışını, monopollere yanaştığında dalgalarda sapmalar hakikatleşebilir. Elektronlardaki sapma da karanlık tek kutuplu yapıların işaretçisi olabilir. Peki neden proton filan değil de elektron atıyoruz? İlkokulda gösterilen, atom çekirdeği çevresinde değişmez dönen elektronlar asılsızdır, biz kavrayalım diye öyle anlatılır. Kuantum fiziğinde elektron hem parçacık hem de dalgadır, hareketi esnasında bir kaybolur bir ortaya çıkar. Farklı enerji seviyeleri arasında hareket eder. O surattan da bu deney için ideal adaydır.

Karanlık maddeyi yakın zamanda bulmamız çok mümkün gözükmüyor olsa da bir yerden, mucizevi minik adımlarla da olsa başlamamız gerekiyor.