Bilim İnsanları, Güneş Patlaması Enerjisini Rakamsal Olarak Ölçmeyi Muvaffak Oldu

Bilim İnsanları, Güneş Patlaması Enerjisini Rakamsal Olarak Ölçmeyi Muvaffak Oldu

2017 senesinde, Güneş’in yüzeyinde bulunan bir Güneş Kiri’nin yanında, devasa büyüklükte bir manyetik alan patlaması alana gelmişti. Manyetik enerjinin eforlu çöküşüyle üretilen eforlu Güneş patlamaları, Dünya’daki sert uzay hava şartlarını tetiklemişti.

Alana gelen bu Güneş patlamaları, ilk kere New Jersey Teknoloji Enstitüsü Expanded Owens Valley Solar Array radyo teleskopu tarafından görüntülendi. Görüntüler, ilk kere patlamanın enerjiyi sarihe çıkardığı yerde ve zamanda tutulabildi. 

Alana gelen patlamalar

güneş patlaması

Analistler, mikrodalga spektrumunda bir araya gelen bilgilerle büyüyen manyetik alan gücünün rakamsal ölçümünü yapabildi. Bilim insanları, ayrıca değişik enerji formlarına mutasyonunu da takip etti. Daha evvel Güneş Tacı ismi verilen ve Güneş’in çevresinde beliren bu ışık çemberinin manyetik alanı, bir ışıma ya da değişik büyük ölçekli patlamalar sırasında dolaysız olarak ölçülememişti. 

Dolaylı olarak yapılan bu varsayımlar, manyetik alanın zinde yerel farklılıklarının kesin olarak ölçülebilmesini sağlayamıyordu. New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nde fizik profesörü olan Gregory Fleishman, “Güneş Tacı’ndaki manyetik enerji yayılımının en kritik noktalarını kesin olarak tanımlayabiliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Analistler, manyetik enerjideki düşüşü ve bölgenin elektrik alanının eş zamanlı eforunu ölçerek enerji sakınımı yasasını ve bu sayede Güneş patlamalarını kuvvetlendiren parçacık ivmelenmesi ölçüsünü doğrulamış oldular. Bu esas süreçler, gama ışını patlamaları gibi en eforlu astrofiziksel kaynaklarda alana gelenlerde oldukça büyük eşlikler gösteriyor.

Patlamaların ölçümü

güneş patlaması

Expanded Owens Valley Solar Array adlı teleskop, 13 anten kullanarak 1 ila 18 GHz eriminde suratlarca frekansta optik, ultraviyole, x ışını ve radyo dalgaboyu kullanarak saniyeler içerisinde bir hayli resim çekti. Natürel bu patlamanın mekaniklerine bakabiliyor olmak Güneş Sistemi’ndeki en eforlu patlamaları araştırmaya da yeni kapılar açılmasını sağlıyor. 

New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nde fizik profesörü olan Dale Gary; mikrodalga emisyonunun, Güneş Tacı’nın manyetik alan etrafına alıngan olan tek mekanizma olduğunu dile getiriyor. Profesör Gary, ayrıca ölçümlerle alakalı olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“Güneş Tacı’nın manyetik alanında gezen yüksek enerjili elektronların mikrodalga aralığındaki manyetik alıngan ışınımı hakim bir biçimde yayması sayesinde ölçümler olası hale geliyor. Patlamayla süratlenen parçacıklarla şoklarla huzlanan parçacıkların iletişimi, hangi patlamaların tehditkar hangilerinin ise hasarsız olduğunu kavramamızda ehemmiyetli.”