Bilim İnsanları, Gezegenlerin Yaradılış Kuramını Kanıtlamaya Bir Adım Daha Yanaştı

Bilim İnsanları, Gezegenlerin Yaradılış Kuramını Kanıtlamaya Bir Adım Daha Yanaştı
Gördüğümüz ve göremediğimiz kadarıyla uzay bir hayli sırla dolu. Bunları çözebilmek için cinsli cinsli araştırmalar yapıyor olsak da kimileri uzun zaman alabiliyor. Bilim insanları, son büyümelerin ardından seyyarelerin nasıl oluştuğunu anlatan bir kuramı ispatlamaya bir adım daha yanaştı.

Çok uzun senelerdir astronomlar, seyyarelerin minik asteroitler olan ve Edgeworth-Kuiper Kemer Nesneleri ismi verilen ‘nesnelerden’ nasıl oluştuğunu anlatan bir kuramı ispatlamaya çalışıyorlar. Bu nesnelerin varlığı daha evvelden varsayım edilmiş olsa bile, çok uzakta ve çok minik oldukları için en gelişmiş teleskoplarda dahi yeterli doğrulukla tespit edilemiyorlardı.

Bu vaziyet ise seyyarelerin yaradılış kuramını bütün olarak ispatlayamamakla sonuçlandı. Fakat Japonya Milli Astronomik Gözlemevi’ndeki bilim adamları, Güneş sistemimizin kenarında bir nesne buldular ve bunun varlığını occultation ismi verilen kolay bir usulle ispatladılar.

Takım, projeleri için çok hudutlu bir bütçeye milli projelerinkinin yüzde 0,3’ü kadar sahip olduğundan, semanı gözlemlemek için oranla minik iki teleskop kurmaya karar verdiler. 2000 adet yıldızı seçip takribî 60 saat süresince titizlikle izledikten sonra takım, çok büyük bütçeli araştırmalara sanki taş çıkartıp astronomi bilimi için ehemmiyetli rol oynayan bir bulguda bulundu.

Tahlilciler, seyyareyi oluşturan minik parçaları bulmak için “occultation” usulünü kullandılar. Bu usul de kolay olarak çok rakamda yıldızın izlenmesi ve rastgele bir nesnenin yıldızların önünden geçerken oluşturduğu gölgesinin takip edilmesi biçiminde işliyor.

Böylece Plüton’dan çok da uzak olmayan bir yerde 1,3 km yarıçapında bir cisim keşfeden tahlilciler, kuramın ispatlanabilmesi için erişilmesi gereken km taşlarından birine daha erişmiş oldu. Gezegen yaradılış kuramının ne zaman ispatlanacağını ise zaman gösterecek.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/scientists-find-missing-link-in-theory-on-how-planets-are-formed-2019-2