Bilim İnsanları, 1200’lerde Yazılmış Bir Erotik Kitabın Sayfalarını Buldu

Bilim İnsanları, 1200'lerde Yazılmış Bir Erotik Kitabın Sayfalarını Buldu

Beyaz perdeye de uyarlanmış olan 50 Shades of Grey, ya da Türkçe adıyla Grinin 50 Tonu, günümüzde en çok öğrenilen erotik roman olsa da, reelinde bu cins kitapların orijini suratlarca sene evvele kadar gidiyor. 

Birleşik Kraliyet’taki Bristol Üniversitesi’nden analistler, 1200’lerde yazılmış erotik bir yapıt olan Le Roman de la Rose’un kopmuş sayfalarını buldu. Orta Çağ Fransız Edebiyatı’nda ehemmiyetli bir yere sahip olan kitap ,1227 senesinde Guilaume de Lorris isimli bir yazar tarafından kaleme alındı. 

orta çağ

Saray etrafının aşk metodlarını anlatan Le Roman de la Rose, bugün tıpkı Grinin 50 Tonu gibi yarıyılın en popüler kitaplarından biri oldu. Cinsellikle alakalı cüretkar ifadeleri nedeniyle kilisenin tepkisini sürükleyen kitap, 1300’lerde Geoffrey Chaucer tarafından yine uyarlandı.

Bu ender yapıtı piskoposluk arşivinde keşfeden Bristol Üniversitesi’nden Profesör Marianne Ailes, “Sayfaları görür görmez, elimizde Le Roman de la Rose’dan çok özel ve eşsiz bir şey olduğunu fark ettim. Ayrıca el yazısının orijinal olduğunu görünce gözlerime inanamadım” dedi.

“Le Roman de la Rose gerçekten de yarıyılının en çok satan kitabıydı” ifadelerini kullanan Ailes, bulunan sayfaların iki ana kişilik arasındaki bir cinsel tecrübeyi tasvir ettiğini belirtti. Ailes, mevzubahisi bulgunun Orta Çağ’daki kitapların açıklanmasına ışık yakalayabileceklerini umuyorlar.