Bilgi Depolamada Çığır Açması Beklenen Yumuşak Rubik Küpü

Bilgi Depolamada Çığır Açması Beklenen Yumuşak Rubik Küpü

Hepimiz yaşamımızın bir yarıyılında rubik küp görmüşüzdür. Her yanında dokuz minik kare bulunan bu yapıyı çevirerek altı suratının tamamında aynı renklerden oluşan yüzeyler elde etmeye çalışırız.

Eş bir yapı oluşturan analistler, sert plastik yerine marifeti de bulunan hidrojel kullandılar. Bu renkli hidrojel küp, bilgi depolamada ve hastaların vaziyetlerinin hakimiyet edilmesinde kullanılma potansiyeline sahip.

hidrojel-küp

Hidrojel, büyük oranda su depolayabilen ve yapısındaki bağlar koptuğunda tekerrür oluşturabilen yumuşak bir malzemedir. Araştırma takımı bu malzemeyi, fiziksel objelere yeni bilgiler depolamanın bir yolunu bulmak için kullandı.

Analistlerden biri olan Teksas Austin Üniversitesi Kimya Profesörü Jonathan Sessler, Advanced Materials isimli mecmuada yayımlanan yazıda “İki ebatlı düzlemde desenlere bilgi gizlemek için kullanılan siyah beyaz renkli QR kodları düşünün. Bilgileri, teorik olarak çok daha fazla bilgi yoğunluğuna sahip olan üç ebatlı ve renkli bir yapıya yükleyebilmenin yollarını arıyoruz” diye yazdı.

Teknik olarak bir rubik küpün bütün 43 kentilyon 10 üzeri 18=1 kentilyon değişik vaziyeti bulunabiliyor. Bir küp çok büyük ölçüde bilgi gizleyebilir. Zamanla yapısı değişebilecek olan hidrojel küp, 24 saat içerisinde bir yapı oluşturacak.

hidrojel-rübik-küp

Araştırmayı idareyen Xiaofan Ji, Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde beraber çalıştığı Ben Zhong Tang’ın keşfettiği yeni bir renkli nokta yapısını kullanarak küpleri boyadı. Küplerin imalinde analistleri en çok zorlayan şey, elle şekillendirilebilecek kadar basit şekillendirilebilen ancak bir arada durabilecek eforda bir yapı oluşturmak olmuş.

Analistler, bu usulün bilgi saklanmasında kullanılabilmesi için henüz çok zaman olduğunu ve daha gelişmiş araştırmalar yapılması gerektiğini söylüyorlar.

Sessler, 1980’lerde rubik küpü üzerine araştırmalar yapmıştı. Bir küpü çözmesinin 10-20 dakika arası süreceğini söyleyen bilim insanı, hidrojel küp mevzubahisi olduğunda kimyanın eforunu kullanarak şike yapabildiklerini söylüyor.

Küpü alttaki videoda görebilirsiniz.