Bentley, Tamamen Elektrikli Konsept Arabayı EXP 100 GT’yi Tanıttı

Bentley, Tamamen Elektrikli Konsept Arabayı EXP 100 GT’yi Tanıttı

Bentley, en yeni konsept arabasını bitirdi. Kuruluşunun 100. yıldönümünü kutlayan işletmenin bu yeni konsept taşıtı, Bentley EXP 100 GT olarak adlandırıldı. Bu model, Bentley markasının 2035 senesinde olmak istediği yeri gösterirken üretmek istediği taşıtların da bir ön gösterimi kaliteyi taşıyor.

Bentley EXP 100 GT

Vasıtanın tasarımı gerçekten sansasyonel. Karbon fiber ve alüminyumdan üretilen gövdesi 5,8 metre uzunluğunda olmasına karşın taşıt, yalnızca 2 kapılı bir coupe olarak dikkat sürüklüyor. Vasıtanın genişliği 2,4 metreyken ağırlığı ise 1,9 ton ortamlarında. Bentley logosunun vasıtanın kaputuna işlenmiş olması, taşıta güzel bir hava katıyor. Vasıtanın arka kısmında yer alan far lambaları ise OLED teknolojisine sahip. Lastikler için Pirelli markasını seçim eden Bentley, etkin bir aerodinamik oturum geliştirerek değişik sürüş modlarında lastiğin üzerindeki desenleri değiştirmeye imkân sağlıyor.

Oldukça geniş ve cafcaflı vasıtanın içinde ise tamamen elektrikli bir motor var. Bütün performans sağlayabilmek için her bir tekerleğe ayrı ayrı yerleştirilmiş 4 adet motora sahip olan EXP 100 GT, 1.500 Nm tork efor üretebiliyor. Taşıt, 0’dan 100 kilometre/sa sürate ise 2,5 saniye gibi mucizevi bir zamanda erişebiliyor. Vasıtanın maksimum sürati ise saatte 300 kilometre. Muhteşem bir performans sunan EXP 100 GT, bütün dolu bir pille bütün 700 kilometre yol alabilecek. Bentley, vasıtanın süratli şarj teknolojisini destekleyeceğini ve 15 dakika gibi bir zamanda pilin % 80 doluluğa erişeceğini belirtiyor.

Bentley EXP 100 GT

Bentley, dış görünüş ve motora bu kadar önemsedikten sonra vasıtanın iç dizaynına da oldukça özenmiş görünüyor. Vasıtanın içerisindeki ahşap gövdede kullanılan ağaçlar, Turba bataklığından kurtarılan 5.000 senelik ağaçlar. Kumaş döşemede ise hayvan tenini kullanmadıklarını söyleyen işletme, özel olarak üretilen fiber optiklerin bu dizayn için kullanıldığını söyledi. Vasıtanın içinde filika ağacı ve liken karışımı olan eşsiz bir koku var.

Vasıtanın içerisinde bir suni zeka da mevcut. Suni zihinli asistan, taşıt sahibini rahat ettirmek için çalışıyor ve bunu yapmak için kan tazyikinizi ölçerek ruh hallinizi bilebiliyor. Asistan; vasıtanın içindeki ışık ölçüsünü, sıcaklığı ve öbür değişkenleri hakimiyet edebiliyor. Bentley’in tasarım direktörü Stefan Sielaff da bu taşıtla alakalı olarak “EXP 100 GT konsepti, gelecekte ortaya koymak istediğimiz arabaları hoşça temsil ediyor. Aynı daha önceki Bentley modellerinde olduğu gibi bu taşıt da yolcularına eşsiz ve unutamayacakları bir sürüş tecrübeyi yaşatmak üzere planlandı” biçiminde bir söylemede bulunuyor.

Bentley EXP 100 GT’nin özel bir konsept olduğunu ve imale çıkmasının şu an için beklenmediğini anımsatalım ancak yakında olmasa da ilerleyen yarıyıllarda yüksek performanslı ve elektrikli bir Bentley görebileceğimizi umuyoruz.