Bentley, Efsanevi No.9 “Blower” Modeline Sırlı Bir Yollama Yaptı

Bentley, Efsanevi No.9 "Blower" Modeline Sırlı Bir Yollama Yaptı
Niteliğin ve lüksün sentezi Bentley markası, unutulmayan No.9 modeline bir yollama yaptığı, sırlı bir paylaşım reelleştirdi. Bu paylaşım, yanaşan Cenevre araba fuarı için araba meraklılarını heyecanlandırdı.

Cenevre araba fuarı, tüm araba hoşlanırlar tarafından merakla bekleniyor. Dünyanın önde gelen markaları da bu fuarda en şaşaalı halleriyle yer almak için çoktan çalışmalara başladılar dahi. Bentley, üst segment arabalarıyla oldukça sofistike bir marka olarak tanınıyor. Geçmiş senelerden bu yana seçkin katmanı amaçlayarak arabalar üreten firma, lüksün ve niteliğin son noktasını, taşıtlarındaki estetikle buluşturuyor. 

Bentley, 24 saat süren ve yarış dünyasında çok ehemmiyetli bir yere sahip olan Le Mans yarışında asla unutulmayan bir rekora imza atmıştı. 1930 yılındaki yarışta, No.9 lakabı ile tanınan “Blower”, 4,5 litrelik motoru ile bu yarışın tarihindeki en süratli turu atmayı muvaffak olmuştu. Yalnızca Le Mans için değil tüm dünya için unutulmayacak bir rekora imza atarak, belleklere kazınan bu vasıtanın hatırasına Bentley, bu yıl özel bir model tanıtacağını duyurdu. 

Yayınladığı videoda Cenevre araba fuarında sergileyeceği taşıta dair sırrı gözetmeyi muvaffak olan Bentley, bir yandan da hayranlarının kalp atışlarını süratlendirdi. Videoda gözüken vasıtanın ön ızgarasında 9 numarasının yer alması, herkese efsanevi yarış vasıtasını tekerrür anımsattı. İngiliz firmanın bütün olarak No.9’u nasıl yaşama döndüreceği veya karşımıza ne çıkaracağı sırrına gözetiyor olsa da Bentley, tüm yarış severlerin belleklerini o unutulmayan yarış ile tazelemeyi muvaffak oldu. 

“Blower” No.9, Bentley’nin dünyadaki en popüler vasıtayı olarak öğreniliyor. Bu kadar popüler olduğu için sizler de bahsi geçen yarışı, unutulmaz bir şekilde No.9’un kazandığını düşünebilirsiniz ancak araba reelinde yarışı kazanamadı dahi. Le Mans yarışları, yalnızca arabaların süratinin değil, dayanıklılıklarının da ön tasarıya çıktığı bir yarış olarak öğrenilir. Bentley’nin maksadı, o yıl oldukça iddialı olan Mercedes-Benz Sosyal Sigortalar Kurumu’yı geçmek olarak tanımlanmıştı. 24 saat sürecek olan yarış esnasında, Bentley kaptanı Sir Henry Birkin, vasıtanın mekanik anlamda bu niyete ulaşamayacağını fark ederek, değişik bir rekor sınamaya karar verdi. Vasıtanın tüm limitlerini zorlayan Birkin, yarış tarihinde atılmış en süratli turu atmayı muvaffak oldu 6 dakika 38 saniye ve tarihe hem kendi hem de taşıtının ismini altın harflerle yazdırdı. Yarışın devamında ise tüm turları bitiremeyerek, yarış dışı kaldı. 

Bu öykü, Bentley’e belki bir Le Mans kupası getirmedi ama yarışı kazanan vasıtadan dahi daha unutulmaz bir popülerlik sağladı. Cenevre araba fuarı için yapılan tanıtımın üzerine, şanlı araba üreticisinin, beğenilen modelinin hatırasına bu yıl bir sürpriz yapmaya hazırlandığı hipotez ediliyor.

Kaynak : https://www.motor1.com/news/302363/bentley-mysterious-vehicle/