Bayraktar SİHA’lar İçin Ukrayna’yla Uyuşma İmza Attı

Bayraktar SİHA'lar İçin Ukrayna'yla Uyuşma İmza Attı

Baykar, insansız hava vasıtayı sistemleri üreten ve korunma sanayisi sektöründe çalışan bir firma. Bir zamandır üzerinde çalışılan ve silahlı insansız hava vasıtayı SİHA olarak adlandırılan taşıtların ise Ukrayna ile olan son satış uyuşmasının sonuçlandığı Baykar tarafına söylendi. Bayraktar TB2 olarak adlandırılan bu silahsız insansız hava vasıtalarının uyuşmasının bitirildiği Twitter üzerinden hem Türkçe hem de Ukraynaca olarak paylaşıldı.

Söylemede Ukrayna’ya ihraç edilecek olan Bayraktar TB2 SİHA‘ların kabul testlerini galibiyetle geçtiği söylendi. Uyuşma Baykar ile Ukrayna Korunma Bakanlığı ve Ukrspecexport yetkilileri tarafından Kiev’de reelleşen görüşmede imza atıldı. Teslimata ait son kabul uyuşması bitirildi.

Uyuşma neler kapsıyor:

Baykar Açıklama

Baykar, Ukrayna ile ikinci parti SİHA teslimatını reelleştirmeye hazırlanıyor. Son uyuşmanın da yapılmasının ardından Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin lüzumlarını karşılamak üzere Ocak ayında 6 adet Bayraktar TB2 SİHA ve 3 adet yer hakimiyet istasyonu sistem ve teçhizatlarının satışını içeren bir kontrat imza atılmıştı. Mart ayında ise muhtelif testler, eğitimler ve sahada atış testleri yapılmıştı. Bu testlerin arkasında birinci partinin satışı asıllaşmıştı. 

İkinci parti teslimatlarda ise 3 silahlı insansız hava vasıtasının yanı gizeme simülatör, yararlı yük ve kamera sistemleri ve yer bilgi terminalleri Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Starokostiantyniv Hava Üssü‘nde asıllaşmış olan kabul testlerinde hava vasıtalarının bileşenleri ve performansları test edilmişti. Testi galibiyetle geçen taşıtların ise son uyuşması imza atıldı. 

Teslimatı reelleşen taşıtların ise kullanımı Türkiye‘de reelleşen eğitimleri galibiyetle bitiren askeri personel tarafından kullanılabilecek. Ukrayna gibi havacılık teknolojilerinde kritik ehemmiyete sahip olan bir ülkenin lüzumlarını 1 seneden kısa bir vakitte reelleştirmeyi muvaffak olan Baykar, gerçekten zaferli bir işe imza atarak adlarını daha da duyurmayı muvaffak oluyor. Ayrıca Ukrayna ile daha fazla uyuşmanın ve daha fazla vasıta satışının hakikatleşeceğini de söylemelerinde ifade ettiler.