Bayan avukatın giysisini tenkit eten erkek avukata Yargıtay’dan makûs haber

Bayan avukatın giysisini tenkit eten erkek avukata Yargıtay'dan makûs haber

Habertürk’ten Yasemin Güneri’nin haberine göre; İstanbul’da avukat olarak misyon yapan K.B. müvekkilini temsilen apartman idare buluşmasına katıldı. Buluşmanın bitiminde erkek avukat M.E. bayan avukat K.B.’nin yanına gelerek, “Neden bu kadar dar giyiniyorsun, poponun başın her yerin ortada” diyerek evvel lafla, daha sonra da kalçasını avuçlayarak eliyle vurdu.

Bayan avukat S.B. “kolay cinsel hamle” kabahati işlendiği iddiasıyla avukat M.E. hakkında kabahat ilanında bulundu. M.E. korunmasında, “Ben kendisine tamamen babacan bir tutumla ‘yavrum neden bu kadar sarih giyiniyorsun’ dedim. Kalçasına ellemedim” dedi.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ: İstanbul 31. Asliye Ceza Duruşması, “Basit cinsel hamle” kabahatinin oluşması için, cinsel atağın cinsel duyguları tatmine müteveccih şehevi kalitede ve cinsel emelli tutumların olması gerektiğini belirterek salıverilme kararı verdi.

Duruşma, bahaneli kararında, maznunun “Yavrum neden bu kadar sarih giyiniyorsun” laflarından dolayı müdahilden özür dilediğini, K.B. isimli bayan avukatın kalçasını avuçlamadığını ve bu sebeple maznunun tutumunun cinsel tavır olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti.

YARGITAY DEVREYE GİRDİ: K.B.’nin çıkan kararı temyiz etmesi üzerine vicdanlara su serpen vaka Yargıtay’da yaşandı. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mustafa Ernalbant, duruşmanın kararının bozulmasını istedi.

Ernalbant, bozma tebliğnamesinde, “Mağdura ‘Yavrum sen neden bu kadar dar ve sarih şeyler giyiniyorsun, poponun başın her yerin ortada’ dediği ve Duruşmanın da bu biçimde kabul ettiği eylem cinsel taciz kabahatini oluşturur. Sanığın salıverilmesine karar verilmesi kanuna terstir” görüşünü yazdı.

M.E YİNE YARGILANABİLİR: Şu anda ise dosyanın , Yargıtay 14. Ceza Dairesi’nin önünde olduğu ve daire, Başsavcılığın fikri yönünde bozma kararı kurarsa avukat M.E.’nin yine suçlanacağı bilindi. 

Öte yandan karar, Başsavcılığın tebliğnamesi yönünde netleşirse artık bayanların giydiği elbiselere ait cinsel yorumlar yapmak ‘cinsel taciz’ sayılacak.