Ay’ın, Düşünülenden Daha Yaşlı Olduğu Ortaya Çıktı

Ay'ın, Düşünülenden Daha Yaşlı Olduğu Ortaya Çıktı

Daha evvelleri seyyaremizin uydusunun Güneş Sistemi’nin yaradılışından 150 milyon sene sonra oluştuğu düşünülüyordu. Ancak Cologne Üniversitesi Jeoloji ve Maden Bilimi Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre Ay, Güneş Sistemi’nin yaradılışından 50 milyon sene sonra oluştu ki bu da Ay’ın yaşının 4,51 milyar sene olduğu anlamına geliyor.

Ay

Araştırma, Apollo11 misyonundan getirilen misallerde yapılan incelemelerle asıllaştırıldı. Alınan misalin yaşını tanımlamak için bilim insanları, taşı oluşturan elementleri araştırdı ve hafniyum, uranyum, tungsten gibi ender elementlere baktılar. Araştırmanın başyazarı olan Cologne Üniversitesi’nden Dr. Raúl Fonseca, yaptığı söylemede “Değişik zamanlarda oluşmuş taşların içerisindeki elementlerin izafi rakamlarını mukayese eterek her bir misalin Ay’ın iç tabakaları ve magma denizinin soğumasıyla nasıl ilintili olduğunu bilmek muhtemel” dedi.

Güneş Sistemi’nin ilk 70 milyon senesinde alana gelen radyoaktif çürümeyi barındırdıkları için hafniyum ve tungsten, araştırmanın maksatları açısından oldukça büyük bir ehemmiyet talep ediyor. Bilim insanları, Apollo misallerinin izotoplarını araştırarak ve laboratuvar deneyleriyle mukayese eterek buldukları delillerle Ay’ın düşünülenden daha evvel oluşmaya başladığını keşfetti.

Ay’ın, Mars büyüklüğündeki bir yapının Dünya’ya çarpmasıyla oluşmuş olması oldukça olası. Çarpışma çok büyük rakamda tozu ve kayayı Dünya’nın yörüngesine fırlattı ve giderek Ay’ın içerisinde katılaştı. İlk oluşmaya başladığında Ay, tamamen magma ile kaplıydı ve soğuyarak kaya halini aldı.

Bu yeni çalışma, seyyarelerin nasıl oluştuğunu kavramak açısından oldukça bedelli bir araştırma ve Dr. Peter Sprung’a göre bu Dünya’da değil sadece Ay’da muhtemel. Dr. Sprung, yaptığı söylemede “Bu stil araştırmalar Dünya’da artık muhtemel değil bu surattan Ay, seyyaresel evrim çalışmaları için eşsiz bir kaynak” ifadelerini kullandı.