Avustralya’daki Yangın, Sonunda Hakimiyet Altına Alındı

Avustralya’daki Yangın, Sonunda Hakimiyet Altına Alındı

Avustralya’da Eylül ayında başlayan ve çok uzun müddettir aralıksız devam eden orman yangınları, nihayet hakimiyet altına alındı. Küresel ısınma neticeyi ortaya çıkan yangın, büyük mücadelelere karşın bir cinsli söndürülemiyordu. Avustralya’nın New South Wales NSW eyaletinden yapılan söylemeye göre, sonunda tüm uzuv yangınlarının söndürüldüğü söylendi.

NSF Orman Yangınları Servisi, yaptığı söylemede itfaiyeciler ve milletin bu süreçte çok üstün performans sergilediğini belirterek, “Bu zamana kadar çok travmatik, yorucu ve evhamlı yangın mevsiminde, bu sezon ilk kere NSW’deki tüm uzuv yangınları hakimiyet altına alındı. Bu noktaya gelebilmek için itfaiyeciler, acil servisler ve ulus çok çalıştı” söylemesi yapıldı.

Doğa Dayanak Etti

İnsanların tüm mücadelesine karşın bir cinsli hakimiyet altına alınamayan orman yangınları, geçen hafta yağan şiddetli yağmur sayesinde büyük miktarda sönmüştü. Son olarak 24 değişik noktada devam eden yangınlar ise, itfaiyecilerin mücadeleleri sonunda söndürüldü.

Rapor Vahim

Orman Yangınları Servisi, dünyanın son yarıyılda yaşadığı en büyük trajedilerden biri olan Avustralya yangını hakkında bir rapor hazırlandı. Raporda, Port Macquaire bölgesinde başlayan yangının 210 gün süresince devam ettiği ve toplamda 858 hektarlık alanı yok ettiği belirtildi. New South Wales Eyaleti’nde bu sezon yanan toplam alan ise çok daha büyük. Bu yıl reelleşen 11 bin yangında toplamda 5,4 milyon hektarlık alan yandı. Bu noktadan sonra tek beklentimiz bir daha böyle bir facianın yaşanmamasıdır. Umarız, bunun için tüm Dünya ülkeleri daha fazla temkin almaya başlar.