Avrupa Birliği, Telif Kanununda Sosyal Medya Platformlarıyla Uyuştu

Avrupa Birliği, Telif Kanununda Sosyal Medya Platformlarıyla Uyuştu
Telif Hakları Talimatı olarak adlandırılan ve sosyal medyadaki balansları bozması beklenen yasa mevzusunda Avrupa Birliği ile uyuşmaya varıldı.

Avrupa Birliği, uzun senelerdir yürürlüğe girmesi için lobi faaliyetleri yürüttüğü internet kanununu geçtiğimiz aylarda onaylamıştı. Telif hakkı sahiplerinin, internette ve sosyal medyada yer alan her şey için hisse almasına ve Avrupa Birliği’ne muhakkak oranda hisse verilmesine neden olacak yasa tasarısı mevzusunda tam pürüzler giderildi.

Avrupa Birliği AB Kurulu Dijital İç Pazardan Mesul Başkan Yardımcısı Andrus Ansip; Avrupa Meclisi AP ve AB Konseyi’nin Facebook, Twitter ve Google gibi internet platformları ile kesin uyuşmaya vardığını duyurdu. Buna göre yeni yarıyılda telif hakkı uygulamasında daha çağdaş bir sisteme geçilecek.

Andrus Ansip, yapılan uyuşmanın ayrıntılarını kamuoyu ile paylaşmayacaklarının altını çizdi. Bununla beraber zati bir biçimde dayatılacak olan yasa mevzubahisiyken, muhtemelen telif fiyatı mevzusunda bir orta nokta bulundu ve görüşü mülkiyet hakları ile alakalı uyuşmaya varıldı.

2016 senesinden beri gündeme gelen yasa da böylece nihayete ermiş oldu. Uyuşmanın ayrıntıları medyaya yansıdığında sizlerle paylaşıyor olacağız.