Audi’nin Tasarımıyla Esrarengizlikte Zirve Yaptığı ’Drone’lu Araba Konsepti

Audi’nin Tasarımıyla Esrarengizlikte Zirve Yaptığı ’Drone’lu Araba Konsepti

Audi genel olarak arazi serüvenleri ile bağdaştırılan bir araba şirketi değil. Yeniden de bu vaziyet Alman devini bir konsept arazi vasıtayı planlamaktan alıkoymadı. 2019 Frankfurt Araba Fuarı için bir konsept planlayan şirket, The Audi AI:Trail isimli tamamen elektrikli arazi taşıtını yeni serüvenler için üretti. 

Konsept arabaların tamamı taşıtın da hiçbir zaman seri yapıma girmeme, piyasaya çıkmama olasılığı bulunuyor. Ancak Audi’nin çatı firmayı olan Volkswagen, daha evvel bir elektrikli Buggy konsepti ürettiği için mevzuyu tamamen kapatmak da yanlış olacaktır.

audi ai:trail

AI:Trail, Audi’nin konsept taşıtları arasında dördüncüsü oldu. Şirket daha evvel AI:Con, AI:Me ve AI:Race konseptlerini tanıtmıştı. Vasıta bütün olarak “fikirleri duvara attık, yapışanı aldık” sistemiyle yapıldı. 22 inçlik dev tekerlekler, 400-500 km mesafeye erişen erim ve kıvrımlı rüzgarlıklar gibi özelliklere sahiptir. Arka koltukları hamak tipi olan bu vasıta gerçekten de dikkat çekici özelliklere sahip. Ayrıca vasıta Level 4 özerk özelliklere sahip. Başka Bir Deyişle bu vasıta, belirlenmiş bir coğrafi bölgede kendiliğindene yolculuk yapabiliyor.  

Vasıtanın 320 kilowatt eforu ve 1000 Newton-metre çekiş maharetine sahip. Dağda taşta vasıtanın kendiliğindene gitmesine güvenmek insanlara çok cazip gelmeyebilir. Audi de bu vaziyetin farkında ve özerk sürüşün daha ziyade sürüş tecrübesini geliştireceğini söyledi. Arazi bilgisi vasıtanın kendini araziye uygun olacak biçimde tertip edebilmesini sağlıyor. 

Audi’nin “Audi Light Pathfinders” isimli ışıkları uçabiliyor ve çevresini aydınlatabiliyor. Kullanışlı mı? Münazaraya sarih. Havalı mı? Netlikle.