As Sancakları: Türkiye, Bayan Bilim İnsanı Oranında AB’yi Geride Vazgeçti

As Sancakları: Türkiye, Bayan Bilim İnsanı Oranında AB’yi Geride Vazgeçti
Avrupa İstatistik Büroyu’nden paylaşılan veriler, Türkiye’de araştırma, teknoloji, sıhhat, mühendislik ve Ar-Ge alanlarında faaliyet gösteren bayan bilim insanı oranının, %41’lik Avrupa ortalamasından yüksek olduğu ortaya çıktı.

AB abonesi ve AB partner ülkeleriyle alakalı bilgileri paylaşan Avrupa İstatistik Büroyu Eurostat, dün de 2017 senesinin bilim insanı ve mühendis rakamlarına ait bilgileri paylaştı. Türkiye, bayan bilim insanı ve mühendislerin oranı mevzusunda AB ortalamasının üstüne çıkarken Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkeleri geride vazgeçti.

2017 seneyi bilgilerine göre AB abonesi ülkelerde toplamda 7.1 milyon bayan bilim insanı ve mühendis bulunuyor. Listede ilk sırada %57 ile Litvanya var. Onun hemen artta ise %54 ile Norveç geliyor. Bulgaristan ve Letonya’da oran %53. Listenin en altında ise %25 ile Macaristan ve Lüksemburg yer aldı. Finlandiya’da bu oran %29, Almanya’da %33 oldu ve her iki ülke de AB ortalamasının altında kaldı.

Mevzuyla alakalı söyleme yapan Avrupa Bayan Rektörler Birliği Başkanı Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, “ Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden bugüne bayanların teknik, mühendislik alanlarında yer almasının önünü açıyor. Bu anlamda Avrupa’nın çoğu ülkesinin çok önündeyiz. Sadece Türkiye’de değil, misalin Amerika Birleşik Devletleri gibi bir hayli ülkedeki üniversitelerde mühendislik gibi alanlarda Türkiye’den çok rakamda bayan talebeyi görebilirsiniz. Ancak Avrupa sarihin farkında ve büyük teşviklerle bunu kapatmaya çalışıyor. Türkiye, bayan analist ve mühendis oranını artırmak için çalışmalı. Avrupa ülkeleri büyük adımlar atarken, biz olduğumuz yerde beklememeliyiz. Türkiye’de özellikle karar verici pozisyonlardaki bayanların oranı çok düşük. İsveç’te her iki rektörden biri kadınken, Türkiye’de bu oran yüzde 8. Bu alanda bayanların temsilini artırmak için de temkinler bir an evvel alınmalı.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/egitim/turkiye-kadin-bilim-insanlarinda-abyi-geride-birakti-41113730