Arabalar İçin Uçak Motorlarından Esinlenilerek Bir Motor Geliştirildi

Arabalar İçin Uçak Motorlarından Esinlenilerek Bir Motor Geliştirildi

Elektrikli motorların arabalarda kullanılması, sektöre yeni bir çağ başlattı. İşletmeler birer birer tamamen elektrikli motorları olan modeller üretmek için çalışmalarını sürdürmeye başladılar ve bu çalışmalar hala devam ediyor. Araba sektörünün istikameti elektrikli arabalara yönelmişken Amerikalı bir işletme, arabalar içim apayrı bir motor tasarımı oluşturdu.

Achates Power adındaki bu işletme, 2. Dünya Savaşında Nazi Almanyası’nın kullandığı uçakların motorlarından esinlenerek, bir motor geliştirdi. Uçak motorunun arabalarda kullanılmak için geliştirilmiş bir hali olarak düşünülebilecek olan bu motor, ananesel bir dizel motorundan yüzde 30 oranında daha faydalı. Bir benzinli motora göre ise hem yüzde 60 daha az parçaya sahip hem de yüzde 50 daha faydalı. 

İşletme bu hafta, bir doruk buluşması tertip etti ve bu buluşmada firmanın CEO’su David Crompton bazı söylemelerde bulundu. Planladıkları bu motorun iki pistonunun değişik güzergahlarda çalıştığını söyleyen Crompton, motorun silindir başlıklarının olmadığını söyledi. Taşıtların; araba veya kamyonet gibi değişik sınıfları için değişik çalışmalar yaptıklarını söyleyen Crompton, çok fazla yatırımcı ve hayranlarının olduğunu ifade etti.

İşletme, bu motor için yapılan yatırımların 160 milyon dolardan fazla olduğuna söyledi fakat işletme, buna karşın hala uzun bir çalışma yarıyıllarının olduğunu düşünüyor. Yeniden de ilerleyen yarıyıllarda, uçak motorundan esinlenilerek geliştirilmiş olan motorların arabalarda kullanılması olası gibi görünüyor.