Apple’ın Çocuk Uygulamalarında Aldığı Temkinler, Geliştiricileri Güç Gidişatta Vazgeçecek

Apple'ın Çocuk Uygulamalarında Aldığı Temkinler, Geliştiricileri Güç Gidişatta Vazgeçecek

Geçtiğimiz hafta Dünya Geliştiriciler Konferansı kapsamında yapılan söylemede Apple’ın App Store’da yer alan çocuk uygulamalarının saklılığı mevzusunda kaideleri sıkılaştıracağından bahsedilmişti. Recode’un tertip ettiği Code Konferansı’nda konuşan PBS Başkanı ve CEO’su Paula Kerger; Apple’ın yeni kaidelerinin, App Store’da yer alan bazı uygulamaların kaldırılabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Apple, geçtiğimiz hafta geliştirici kaidelerini revize etmiş ve çocuk kategorisindeki uygulamaların rastgele bir üçüncü parti reklam ya da analitik yazılımları barındıramayacağını söylemişti. Ayrıca çocuklara müteveccih üçüncü parti uygulamalar, bir araya gelen bilgileri rastgele bir yere iletemeyecek. Kerger, bu kaideler suratından PBS’in bazı uygulamaları App Store’dan kaldıracağını söyledi.

Kerger, bu farklılıkların uygulamalardaki hangi özelliklerin çalıştığının takip edilmesine izin vermediğini ifade etti. Milyonlarca çocuğun PBS uygulamalarını kullandığını söyleyen Kerger, “Biz, çocuklara rastgele bir şey satmıyoruz” dedi.

Apple’ın bu sıkı temkinleri almasına neden olan şey ise WSJ tarafından asıllaştırılan bir araştırmanın neticeleri. İşletme, test ettiği 80 uygulamadan 79’unun bilgileri, incelemeleri, reklamları ya da pazarlama ayrıntılarını üçüncü partilere ilettiğini keşfetti. Burada en çok dikkat sürükleyen uygulama ise Curious World ismindeki uygulama oldu. Uygulamanın, çocukların bilgilerini Facebook’a yolladığı tespit edildi.