Apple’ın Ar-Ge Yatırımları, Her Geçen Gün Çoğalıyor

Apple'ın Ar-Ge Yatırımları, Her Geçen Gün Çoğalıyor

Sektörlerinde isimlerini duyurmuş olan büyük firmaların teknoloji satın alımı yapmaktan çok kendi teknolojilerini üretmek için mücadele göstermeleri uzun vadede çok daha verimli neticeler veriyor. 

Teknoloji sektörünün liderlerinde olan Apple’ın ise araştırma ve geliştirme alanlarına daha öncekine oranla çok ama çok daha fazla yatırım yaptığı ortaya çıktı.

CNBC tarafından yayınlanan rapora göre Apple, 2019 senesinin 3. çeyreği içerisinde 4,2 milyar doları yalnızca Ar-Ge kapsamına tüketti. Bu bedel, Apple’ın bir çeyrek içerisinde Ar-Ge’ye en çok tükettiği para olarak kayıtlara geçti.

3. çeyrekte elde ettiği toplam kazancın %7,9’una denk gelen bu oran, Apple’ın araştırma ve geliştirmeye 2003 senesinden beri verdiği en büyük oran olma unvanına da sahip oldu.

Apple’ın bu alanda kendi rekorunu kırması ne yazık ki pek bir anlam ifade etmiyor çünkü Apple’ın rakibi olan firmalar, kendi araştırma ve geliştirme çalışmalarına kat ve kat daha fazla para tüketiyor.

Rakip firmalar arasından Microsoft, bahsi geçen çeyrekteki toplam kazancının %13,4’ünü, Google ise yeniden aynı çeyrekteki toplam kazancının %15,7’sini Ar-Ge’ye ayırıyor.