Apple, Üçüncü Partilerin Pil Başkalaşımı Yapamaması İçin Pilleri Kilitliyor

Apple, Üçüncü Partilerin Pil Başkalaşımı Yapamaması İçin Pilleri Kilitliyor

iPhone XS, XS Max ya da XR model telefonunuzun pilini değiştirmek için Apple yetkili servisi harici bir yere giderseniz ve pilinizi değiştirirseniz iPhone’un pil ayarları kısmında bir ‘Servis’ iletisiyle karşılaşabilirsiniz. Telefonunuzun pili yanılgısız bir biçimde çalışsa dahi bu iletiden kurtulamayacağınızı belirtmekte de fayda var.

iFixit adlı YouTube kanalı ve uzman tamircinin iddialarına göre Apple, fabrikalarında pillerini kilitliyor ve sadece Apple yetkili servislerindeki bireylerin muhakkak bir yazılımla bu pil başkalaşımı yapmasına izin veriyor. Bu harekâtın başka biri tarafından yapılması gidişatında da pil ayarları kısmında ‘Servis’ iletiyi beliriyor.

apple iphone

Bahsi geçen ‘Servis’ iletiyi, bir vakit sonra ‘Ehemmiyetli Pil İletiyi’ olarak değişiyor. Bu ileti, Apple kullanılan pilin orijinal bir pil olduğunu teyit edemediği için kullanıcılara gösteriliyor.

Şu an için başka bir telefon tamircisinin değiştirdiği pillerin hatalı bir biçimde çalıştığına dair bir bilgi bulunmuyor. Natürel ki Apple’ın orijinalliğinden emin olmadığı pillerde bir kısıtlama uygulaması da olası. İşin şu an için kesin olan dezavantajıysa bu iletilerden kurtulamıyor olmanız.

iphone xs max

Otomobilinizi yetkili servis dışına götürdüğünüzü ve akümülatörünü değiştirdiğini düşünün. Otomobilinizin sırçasında aralıksız bir bildirimin sizi rahatsız etmesi ne kadar manalı bir tutumsa Apple’ın şu anda uyguladığı siyaset de bu biçimde karşımıza çıkıyor.

iFixit’e göre iOS 10 haysiyetiyle Apple, üçüncü parti pil sıhhati uygulamalarının pil ayrıntılarına erişmesini de yasakladı. Apple’ın tutumunu ‘kullanıcı karşıtı’ olarak nitelendiren iFixit, firmanın kullanıcılarının aygıtlarını istedikleri yerde istedikleri maliyete tamir ettirme olanağını elinden aldığını söyledi.

Son zamanlarda tekelleşme davalarının çoğalmasıyla beraber rekabeti tedbire mevzuları ciddi bir ehemmiyet kazandı. Apple’ın pilleri mevzusunda izlediği usule baktığımız zaman burada da rekabeti tedbire emelli caydırıcı unsurların olduğu görülebiliyor. Şu an için üçüncü parti bireylerin pil takmasının ardından pilde rastgele bir mesele çıkmasa da şahıslar bildirim iletisini kapatamadığı için bu seçimden soğuyor.