Apple, iOS 13 ile WhatsApp gibi Arama Yapan Uygulamalara Sınırlama Getiriyor

Apple, iOS 13 ile WhatsApp gibi Arama Yapan Uygulamalara Sınırlama Getiriyor

Apple; WhatsApp, Facebook Messenger gibi uygulamaların kullandığı VoIP sistemini kısıtlayacak. VoIP Voice Over Internet Protocol, internet üzerinden yapılan aramalara sınıyor ve WhatsApp, Facebook Messenger gibi uygulamalarla yaptığınız bu aramalar, arka tasarıda dinleniyor. Başka Bir Deyişle bu demek oluyor ki, siz bu uygulamaları kapatsanız bile, bunlar arka tasarıda sarih kalarak bilgilerinizi toplayabiliyor. 

facebook whatsapp

Apple, bu vaziyetle başa çıkmak için iOS 13’te VoIP uygulamalarının arka tasarıda çalışma izinlerini kısıtlayarak, bu cins bilgi toplama vakalarını yok etmeyi tasarlıyor. WhatsApp ve Facebook gibi uygulamalar artık sadece arama yapmak için bu servisleri kullanacak ve arka tasarıda bilgi toplayamayacak. Bu da uygulamaların yine planlanmasını lüzumlu kılabilir. 

Öteki iletileşme uygulamaları da internet araması sistemini kullanarak iOS makinelerinde arka tasarıda çalışmayı muvaffak olabiliyorlardı. Şimdi ise iOS 13’şöhret yapacağı farklılıklarla bu cins uygulamaların tamamen yine planlanması gerekebilir. Apple, bu farklılığın kullanıcı bilgilerinin güvenliğini ileri derecede çoğaldıracağını ve aygıtlarda azıcık da olsa performans çoğalışı oluşturacağını belirtiyor. Ayrıca arka tasarıdaki uygulamaların kullanımının kısıtlanması, pil ömrünü de çoğaldıracaktır.